Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Лесно криптирање и декриптирање на избраните вредности или содржини на ќелиите во Excel

Претпоставувајќи дека имаш работна книга која содржи некои важни информации не може да се гледа од другите. Во овој случај, би сакале да ја криптирате содржината на ќелијата, но Excel нема функција за шифрирање на содржината на ќелијата. Со Kutools за Excel Шифрирај ги ќелиите и Декриптирање на клетки алатка, можете брзо да ги криптирате избраните вредности на ќелијата и да ја декриптираат содржината на ќелијата.

Шифрирајте ја избраната содржина на ќелијата

Дешифрирајте ги избраните ќелии кои биле криптирани со Encrypt Cells


Шифрирајте ја избраната содржина на ќелијата

1. Изберете опсег што сакате да го криптирате.

2. Применете ја оваа алатка со кликање Kutools More > Шифрирај ги ќелиите. Погледнете слики од екранот:

3. Внесете ја лозинката во Шифрирај ги ќелиите дијалог прозорецот и кликнете OK or Применуваат копче за шифрирање на клетките. Забелешка: Лозинката може да биде букви, бројки и специјални знаци. Ќе видите дека избраните ќелии се шифрирани на следниов начин, видете слики од екранот:

shot-encrypt-cell-contents3

стрелка-голема

shot-encrypt-cell-contents4

Забелешка: Ако клетката содржи формула нема да биде криптирана.


Дешифрирајте ги избраните ќелии кои биле криптирани со Encrypt Cells

Шифрираните ќелии кои се шифрирани со шифрираните ќелии може да се декриптираат само со Декриптирање на клетки алатка.

1. Ве молиме изберете ги ќелиите кои се шифрирани со Encrypt Cells.

2. клик Kutools More > Декриптирање на клетки да ја примениме оваа алатка. Погледнете слики од екранот:

3. Внесете ја лозинката и кликнете OK. Ќе видите дека вредностите на шифрирани ќелии стануваат како што следува, видете слики од екранот:

shot-encrypt-cell-contents4

стрелка-голема

shot-encrypt-cell-contents3


Демо: Лесно шифрирање и декриптирање на избраните вредности или содржини на ќелијата во Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
    Mark K · 4 years ago
    We would like to prevent someone FORGETING to encrypt the cells after they finished working with the document. Is it possible to get cells automatically encrypted once document is closed.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
    Jason Hall · 4 years ago
    The password for MiniMall is clearly the same no matter what line is used. Ever heard of Cipher Block Chaining? Look it up. It would nearly eliminate the possibility of two lines being the same even with the same password.