Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо копирајте точни формули без да ги менувате референтните референци во Excel

Кога копирате и залепите опсег на ќелии кои содржат формула, Excel автоматски ќе ги прилагоди релативните референтни ќелии во копија. Со Kutools за Excel"S Точна копија функција, можете брзо да ја копирате и залепите точната формула без да ги менувате релативните референтни ќелии.


Кликнете Kutools > Точна копија. Погледнете го екранот:

1. Изберете опсег кој сакате да го копирате и без да ги менувате референците на ќелиите во A, и кликнете OK. Погледнете го екранот:

2. Изберете ја ќелијата за да започнете со вметнување на опсегот и кликнете OK да копирате / залепите формули од опсег на клетки без да ги менувате референците на аплетите (Апсолутна или Релативна). Погледнете го екранот:

Забелешка: Опцијата за копирање на копија ќе го задржи форматирањето на сите ќелии по вметнување на опсегот, ако опцијата е проверена. Оваа алатка поддржува Undo (CTRL + Z).


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.