Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо изнесување опсег како слика датотека (Jpg, Png или Gif) во Excel

За да изнесете опсег на ќелии како слика во Excel, можеби ќе треба да го снимите екранот и да користите други алатки за да ја зачувате сликата како слика. За да го снимите екранот со помош на софтверот за екрани, ограничувањето е дека не сте во можност да го фатите површината што го надминува екранот. На Kutools за Excel"S Извозниот опсег како графички алатка може брзо да извезува опсег како слика во PNG, JPEG, GIF или TIF.


Кликнете Kutools More>> Увоз / извоз >> Извозниот опсег како графички. Погледнете го екранот:


Употреба:

1. Применете ја оваа алатка со кликање Kutools More> Увоз / извоз > Извозниот опсег како графички.

2. Во Извозниот опсег како графички дијалог прозорецот, ве молиме кликнете на копче.

3. Изберете опсег што сакате да го извезувате како графички, а потоа кликнете на OK копче.

4. Кликнете на копче за да изберете папка за зачувување на извезената графичка. Потоа наведете графички формат во Формат за извоз паѓачка листа, и конечно кликнете на OK копче. Погледнете го екранот:

5. Потоа се појавува дијалог-кутија за да ве потсети дека графиката е успешно извезена, ве молиме кликнете на OK копче.

Опсегот е извезен како слика / графичка датотека. Погледнете го екранот:


Совет:

Пред употреба Извозниот опсег како графички, осигурете се дека опсегот што треба да се извезува користи боја за неговата позадина. За да избегнете создавање графички слаб квалитет, ќелиите без засенчување треба да бидат обоени со бела позадина.


Демо: Брзо изнесување опсег како слика датотека (Jpg, Png или Gif) во Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Harry · 1 years ago
  the plugin hanged my Excel a couple of times. When I loaded Excel again, it has got a message asking me whether I should disable the plugin of Kutools before loading. What's the problem?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Harry · 1 years ago
  I faced the same problem. I exported the images, but the naming was given by the program. More importantly, they're not in order of cell sequence. Meanwhile, I had no way to give the file name I wanted. Strange!
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Technigal · 1 years ago
  Hi there - is it possible to export images, naming each the wording of the cell next to it?