Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо извлечете е-адреса од текстуален стринг во Excel

Понекогаш, може да имате листа на текстуални низи вклучувајќи ги и е-адресите во Excel и сакате да ги извадите е-адресите во друга колона за пригодна употреба. Со овој случај, како можеш да ја решиш оваа мисија? Kutools за Excel"S Извлечете е-адреса алатка може брзо да ги извлече е-адресите од текстуален стринг во Excel.

Извлечете е-адреса од текстуална низа во ќелија / опсег

Извлечете повеќе е-мејл адреси од текстуална низа во ќелија / опсег


Кликнете Kutools >> Текст >> Извлечете е-адреса. Погледнете слики од екранот:

снимен екстракт пораки 1


Извлечете е-адреса од текстуална низа во ќелија / опсег

За да извлечете е-адреса од текстуална низа во ќелија или опсег, треба да направите како што е подолу:

1. Изберете ја ќелијата или опсегот што сакате да ги извадите е-адресите. Погледнете го екранот:

екс-адреса за екс-екстракт

2. Примени Екстракт на поштенска адреса со клик Kutools > Текст > Извлечете е-адреса.

3. Потоа и Извлечете е-адреса дијалогот се појавува за да изберете мобилен број за да излезете од поштенската адреса. Погледнете го екранот:

екс-адреса за екс-екстракт

4. клик OK за да го затворите дијалогот. Потоа можете да видите е-адресата на секоја ќелија е извлечена. Погледнете го екранот:

екс-адреса за екс-екстракт


Извлечете повеќе е-мејл адреси од текстуална низа во ќелија / опсег

со Екстракт на поштенска адреса алатка, исто така можете да извлечете повеќе е-мејл адреси од текстуална низа во ќелија или опсег.

1. Изберете ја ќелијата или опсегот што сакате да ги извадите маил адресите. Погледнете го екранот:

екс-адреса за екс-екстракт

2. Примени Екстракт на поштенска адреса со клик Kutools > Текст > Екстракт на поштенска адреса.

3. Потоа во пукањето Извлечете е-адреса дијалогот, изберете ја ќелија за да излезете од поштенската адреса. Погледнете го екранот:

екс-адреса за екс-екстракт

4. клик OK. Потоа можете да ги видите сите адреси на е-пошта во секоја ќелија се извлечени во една ќелија и одделени со New Line. Погледнете го екранот:

екс-адреса за екс-екстракт

Забелешка: Оваа алатка поддржува Отповикај (Ctrl + Z).


Демо: Брзо извлечете е-адреса од текстуална низа во Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.