Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо извлечете броеви од мешани текстуални низи со функција во Excel

Да речеме дека треба да ги извадиме броевите од ќелијата измешани со текстуална низа во Excel, освен рачно да го извлекуваме секој број еден по еден, нема да има директно функција за лесно да се направи. Но, со Kutools за Excel's ЕКСТРАКТНИ БУКВИ функцијата, можете брзо да ги извлечете сите броеви од текстуална низа.


Кликнете Kutools > Функции на Kutools > Текст > ЕКСТРАКТНИ БУКВИ. Погледнете слики од екранот:

kutools-стрелка-надолу

Извлечете броеви од ќелијата на мешани текстуални низи со функција во Excel

Претпоставувајќи дека има клетки измешани со текстуални низи и броеви, а вие треба да ги извадите броевите од клетките. Можете да го направите тоа брзо со ЕКСТРАКТНИ БУКВИ функционира како следните чекори:

1. Изберете празно клетка покрај оригиналните ќелии, на пример Cell B1, и кликнете Kutools > Функции на Kutools > Текст > ЕКСТРАКТНИ БУКВИ.

2. Во фрлањето дијалог прозорецот Function Arguments, треба да:

(1) Во Txt кутија, кликнете на копчето за да одредите ќелија од која сакате да ги извадите броевите. Или можете директно да ја внесете референтната ќелија во Txt кутија;

(2) Чувајте го N кутија празно или внесете ТОЧНО or НЕТОЧНО врз основа на вашите потреби.

Совет: Ако сакате функцијата да враќа броеви кои се форматирани и зачувани како текст, внесете FALSE или ништо; ако сакате функцијата да враќа нумерички броеви, внесете ТОЧНО.

3. Кликнете на OK копче. Сега ќе видите дека броевите се екстрахираат во избраната ќелија одеднаш.

4. За да ја примените оваа функција во соседните ќелии, одберете Cell B1 и повлечете ја рачката за пополнување во соседните ќелии.

Забелешка:

Всушност, можете директно да внесете формула = ИЗВЕДУВАЊА (A1, ИСТИНА) or = ИЗВЕДУВАЧИ (A1) (A1 е келијата со мешање на броеви и текстуални низи) во празно ќелија и повлечете ја рачката за пополнување на опсегот што ви треба.


Демо: Брзо извлечете броеви од мешани текстуални низи со функција во Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.