Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо извлечете одреден текст од ќелиите во Excel

Кога работите на работна книга на Excel, можеби ќе треба да извадите одреден текст од ќелиите на работниот лист. На пример, извлечете ги текстуалните низи помеѓу два симболи, извлечете ги домените од адресите на е-пошта и така натаму. За жал, покрај извлекувањето на специфични текстуални низи од секоја ќелија рачно, Excel не чини да обезбеди директни начини да се справи со овие проблеми, но, со Екстракт текст карактеристика на Kutools за Excel, оваа задача ќе биде решена брзо и погодно.

Извлечете текст помеѓу два симболи од ќелии

Екстракт домени од е-адреси во рамките на ќелиите


Кликнете Kutools >> Текст >> Екстракт текст. Погледнете слики од екранот:


Извлечете текст помеѓу два симболи од ќелии

На пример, ако ги имате следните текстуални низи, и сега треба да го извадите текстот помеѓу загради, на Kutools за Excel"S Екстракт текст алатка ќе ви направи услуга, ве молиме да го направите следново:

извади текст помеѓу тркалезни загради

1. Изберете текстуални низи од кои сакате да извлечете одреден текст од.

2. Потоа примени ја оваа алатка со кликање Kutools > Текст > Екстракт текст, и во полето за извлекување текст, внесете (*) во Текст кутија и кликнете Додај копчето за да го додадете овој екстракт на Извадок листа кутија, видете го екранот:

извади текст помеѓу тркалезни загради

совети:

(1) на * во критериумите се совпаѓа низа низа знаци, вклучувајќи броеви, алфа, симболи и така натаму, освен простор.

(2) Ако постојат други правила за извлекување во Извадок листа секција, ве молиме отштиклирајте ги сите освен новиот додаден пред да кликнете Ok копче.

3. И потоа кликнете OK копчето, и во поп-излезеното поле, ве молиме изберете една ќелија каде што сакате да го изведете резултатот, видете го екранот:

4. Потоа кликнете OK копчето за да го затворите дијалогот, и текстуалните низи со загради се извадени, видете го екранот:

извади текст помеѓу тркалезни загради

Забелешка: Ако не ви се потребни загради околу текстот, можете да ги примените нашите Отстрани по позиција функција за отстранување на загради.


Екстракт домени од е-адреси во рамките на ќелиите

Со ова Екстракт текст алатка, можете да ги извлечете домените и од адресите за е-пошта.

1. Изберете ги е-адресите што сакате да ги извадат нивните домени.

2. Потоа примени ја оваа алатка со кликање Kutools > Текст > Екстракт текст, и во Екстракт текст дијалогот, внесете @* во Текст кутија и кликнете Додај копчето за да додадете оваа состојба на Извадок листа кутија, видете го екранот:

извлечете домени од е-пошта

совети:

(1.) На * во критериумите се совпаѓа низа низа знаци, вклучувајќи броеви, алфа, симболи и така натаму, освен простор.

(2.) Доколку сте креирале повеќекратни критериуми за екстракција што ги сакате, можете да ги проверите оние што ги користите и да ги оставите другите да ја отсечат.

3. И потоа кликнете OK копчето, и во поп-от излез кутија, ве молиме изберете една ќелија каде што сакате да го поставите резултат, видете екранот:

4. Потоа кликнете OK копчето за да го затворите дијалогот, а домените се извлечени од адресите на е-пошта, видете го екранот:

извлечете домени од е-пошта

Забелешка: Ако не ви треба ликот @ пред домените, можете да ги примените нашите Отстрани по позиција функција за отстранување на карактерот @ како што ви треба.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  John Rowland · 4 years ago
  the extract text function doesn't work for me. I'm trying to extract specific words such as Ltd and Limited from lists of company names. The function simply loops without extracting the words requested.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Ramiz · 4 years ago
  Hi,
  i am using this tools and found this good. But i am having some problem while using Extract Text option in Text Tools. I want to extract tab_cat_id=# (# could be any number 1 or 2 etc) from a URL.
  Can you please guide me on this.