Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо пополнете референци од ќелиите од повеќе работни листови во Excel

Понекогаш можеби ќе треба да се повикате на одредена ќелија во сите работни листови и да ги прикажете резултатите во одделни ќелии на резимето. На пример, имате работна книга која содржи повеќе работни листови со име Sun, Mon, Tue ... Sat, во секој лист, ќелијата B7 ја има вкупната цена за секој ден. На вашиот збирен лист сакате овие индивидуални ценовни ќелии B7 да бидат наведени на одделни редови. Можете да ја упатите референцата рачно до секоја ќелија на секој лист. Но, ако има многу листови, овој начин ќе биде досаден.

Меѓутоа, ако имате Динамично се однесуваат на работни листови of Kutools за Excel, можете брзо да креирате и да ги пополнат референтните ќелии од повеќе работни листови во еден работен лист.


Кликнете Kutools >> Повеќе >> Динамично се однесуваат на работни листови, видете слики од екранот:

шут пополнете ќелија референца 1
kutools-стрелка-десно
shot-fill-cell-refs2

Употреба:

Претпоставувајќи дека имате работна книга која има неколку работни листови, а сега сакате да ги извадите сите исти референци за мобилен B7 од други работни листови во главниот лист, добијте резултат како што прикажуваат следните слики:

shot-fill-cell-refs3 -2 shot-fill-cell-refs4

1. Одете во вашиот господар работен лист и кликнете на ќелијата за која сакате да ги повикувате истите ќелии низ други листови, во тој случај, кликнете ја ќелијата B7.

2. Потоа примени ја оваа алатка со кликање Kutools > Повеќе > Динамично се однесуваат на работни листови.

3. Во Пополнете листови со референци дијалогот, изберете Пополнете ги вертикално клетките по целl од Пополнете ред, и кликнете на малку заклучување покрај текстуалното поле со формула, а сивата брава ќе стане жолто заклучување, што значи дека формулата и референцата ќе бидат заклучени, а потоа можете да кликнете на ќелија за да ги извадите референците B7 ќелија, во овој пример јас кликнете ја ќелијата B1. (Ако не ја заклучите оваа мала брава, референцата на ќелијата и формулата што ќе се креираат ќе се сменат со избраната ќелија.) Видете го екранот:

shot-fill-cell-refs5

4. Потоа кликнете Пополнете опсег, а вредностите на ќелијата во ќелијата B7 на секоја работна лист се наведени вертикално во работниот лист Master, а потоа се затвори овој дијалог-кутија. Погледнете го екранот:

shot-fill-cell-refs6

совети:

Ако сакате да ги прикажете референциите на ќелијата хоризонтално ќелија по ќелија, ве молиме изберете Пополнете хоризонтално ќелија по ќелија од Пополнете ред во дијалогот.


Демо: Брзо пополнете референци од ќелиите од повеќе работни листови во Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Mallik · 23 days ago
  I need the same thing as Can. I have a list of cells in one woksheet that I want to populate same cell in each worksheet
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Can · 5 months ago
  How can I do the opposite of this. I mean filling cells in the seperate worksheets from a range from main worksheet
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Anton · 7 months ago
  Hi. Can you please look into making this tool work when the worksheets have "tables"?
  Whenever I try to dynamically refer to cells that are within tables, the output cell contents are "0", unless I have selected the totals row from the table, at which point the output cell contents are blank (no content).