Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите верзијата на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо филтрирање на клетките од бојата на позадината во Excel

Ако претпоставиме дека постојат неколку клетки со различни бои во позадина, сега сакате да ги филтрирате клетките врз основа на една специфична боја на позадина, како можете брзо да ја исправите? Со Special Filter функцијата на Kutools for Excel, вие не само што може да ги внесувате клетките по боја на позадината, туку исто така може директно да ја сменат бојата на фонтот или бојата на позадината на филтрираните резултати.

Филтрирајте ги клетките по боја на позадината


Кликнете Kutools Plus > Special Filter > Special Filter, проверете Format опција и одберете Background Color форма паѓачката листа. Погледнете го екранот:

shot филтер-клетки со боја на позадината 1

doc стрелка десно shot филтер-клетки со боја на позадината 2


Филтрирајте ги клетките по боја на позадината

1. Изберете опсегот на колони од кој ќе се филтрирате и кликнете Kutools Plus > Special Filter > Special Filter.

2. Потоа во Special Filter дијалог, сторете го ова:

1, Проверете го Format полето за избор;

2, Одберете Background Color од левата падачка листа;

3, Изберете една боја која сакате да ја филтрирате од десното паѓачко мени;

4, Или можете да кликнете shot филтер-клетки со боја на позадината 11 копчето за да ја цица бојата од ќелијата што сакате да ја филтрирате.
shot филтер-клетки со боја на позадината 3

3. клик Ok. Појавува дијалог за да ве потсети колку клетки се филтрираат.
shot филтер-клетки со боја на позадината 4

4. Кликнете на OK копчето за да го затворите Kutools за Excel дијалог-кутија.

Тогаш клетките се филтрирани од специфичната боја на позадината. Погледнете го екранот:

shot филтер-клетки со боја на позадината 5

doc стрелка десно

shot филтер-клетки со боја на позадината 6

Забелешки:

1. Ако сакате да ја промените бојата на фонтот или бојата на заднината на филтрираните резултати за осветлување, можете да проверите Font Color or Background Color полето за избор и изберете боја во Processing of result делови во Special Filter дијалог. Погледнете слики од екранот:
shot филтер-клетки со боја на позадината 7

shot филтер-клетки со боја на позадината 5

doc стрелка десно

shot филтер-клетки со боја на позадината 9

2. Ако сакате да изберете цели редови на филтрирани резултати, можете да ја проверите Select entire row опција во Специјален филтер дијалог.
shot филтер-клетки со боја на позадината 10


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.