Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите верзијата на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо филтрирајте ги клетките со текстуална должина во Excel

Општо земено, можеме да филтрираме клетки со текстуална должина со примена на LEN функцијата за да ги брои должините на знаците во помошната колона и потоа филтрирање во Excel. Но, со Kutools за Excel"S Специјален филтер функција, можеме брзо да филтрираме клетки со должина на текст со само неколку кликања.

Филтрирајте ги клетките со должина на текст во Excel


Кликнете на Kutools Plus >> Посебен филтер >> Посебен филтер, видете го екранот:

Кликнете овде за да ја преземете најновата верзија на Kutools за Excel.


Филтрирајте ги клетките со должина на текст во Excel

Можете да го примените Специјален филтер функција за филтрирање на клетки со должина на текст од листа како што следува:

1. Изберете ја листата што ќе ги филтрирате ќелиите со должина на текст и кликнете Kutools More > Специјален филтер > Специјален филтер.

2. Во дијалогот Специјален филтер, проверете го Текст опција, одберете Должината на текстот е еднаква на од паѓачкото мени подолу, внесете ја должината на текстот во полето покрај полето, и конечно кликнете на Ok копче. Погледнете го екранот:

3. Дијалогот Kutools for Excel излегува и покажува колку клетки се пронајдени. Ве молиме кликнете на OK копчето за да го затворите.

Сега можете да ги видите само текстовите со наведената должина на текст се филтрирани. Погледнете го екранот:


Белешки

1. Можете да додадете боја на бои и боја на позадина за сите филтрирани клетки со наведување на бојата на фонтот и бојата на позадината во Обработка на резултати секција.

2. Можете да ги изберете сите редови на сите филтрирани клетки со проверка на Изберете го целиот ред опција.


Демо: Филтрирајте ги клетките со должина на текст во Excel

Во ова видео, на Kutools јазичето и Kutools More јазичето се додава од Kutools за Excel. Ако е потребно, ве молиме кликнете овде да имате бесплатен пробен период без ограничување на 60-ден!

Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

слики / приказни / shot-kutools-excel /
Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.