Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите верзијата на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо филтрирајте ги клетките по работен ден / викенд / одреден ден во неделата во Excel

Во Excel, можете да филтрирате датуми по година, месец или четвртина со функцијата Filter, но како да филтрирате ќелии по работен ден, викенд или одреден ден на денот? На Special Filter корист на Kutools for Excel може да филтрираат датуми врз основа на работен ден, викенд или одреден ден на денот.

Филтрирај ги клетките по работен ден / викенд

Филтрирајте ги клетките по одреден ден од седмицата


Кликнете Kutools Plus > Special Filter > Special Filter, проверете Date опција и изберете една опција колку што ви треба форма паѓачката листа. Погледнете го екранот:
shot филтер по работен викенд одреден ден 1 doc стрелка десно shot филтер по работен викенд одреден ден 2


Филтрирај ги клетките по работен ден / викенд

1. Изберете опсегот на колони од датуми од кои сакате да се филтрирате и кликнете Kutools Plus > Special Filter > Special Filter.

2. Потоа во Special Filter дијалог, сторете го ова:

1, Проверете го Date полето за избор;

2, одберете Weekend or Workdays од паѓачката листа во Filter rules дел;

3, In Processing of results секција, изберете боја на фонт или боја на позадината како што треба да ги потенцирате филтрираните резултати.
shot филтер по работен викенд одреден ден 3

3. кликнете Ok, се отвора дијалог за да ве потсетам на бројот на резултати.
shot филтер по работен викенд одреден ден 4

4. Кликнете на OK копчето за да го затворите Kutools за Excel дијалог-кутија.

Сега датумите се филтрирани по работните денови или викендот и означени со одредената боја на фонт или бојата на позадината.

shot филтер по работен викенд одреден ден 5

doc стрелка десно

shot филтер по работен викенд одреден ден 6

Филтрирајте ги клетките по одреден ден од седмицата

1. Одберете го опсегот на колони од датуми што сакате да ги филтрирате, кликнете Kutools Plus > Special Filter > Special Filter.

2. Потоа во Special Filter дијалог, сторете го ова:

1, Проверете го Date полето за избор;

2, одберете го наведениот ден на денот што сакате да го филтрирате од паѓачката листа Filter rules дел;

3, In Processing of results секција, изберете боја на фонт или боја на позадината како што треба да ги потенцирате филтрираните резултати.
shot филтер по работен викенд одреден ден 7

3. кликнете Ok, се отвора дијалог за да ве потсетам на бројот на резултати.
shot филтер по работен викенд одреден ден 8

4. Кликнете на OK копчето за да го затворите Kutools за Excel дијалог-кутија.

Сега датумите се филтрирани од одреден ден на денот и означени со одредена боја на позадина или боја на фонт. Погледнете слики од екранот:

shot филтер по работен викенд одреден ден 9

doc стрелка десно

shot филтер по работен викенд одреден ден 10

Забелешка: Ако треба да изберете цели редови од сите филтрирани резултати, можете да го проверите Select entire row опција во Специјален филтер дијалог-кутија. Погледнете го екранот:
shot филтер по работен викенд одреден ден 11


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.