Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите верзијата на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Филтрирајте ги сите ќелии со коментари со користење само еден клик во избраната колона

Дали некогаш сте се обиделе да ги филтрирате сите клетки кои содржат коментар во избраната колона? Нормалната функција на филтерот во Excel не може да ви помогне да ја постигнете оваа задача. Сепак, Kutools за Excel поддржува лесна функција-Филтер коментар што може да ви помогне да ги филтрирате сите коментари со само еден клик.

Филтрирајте ги сите ќелии со коментари во избраната колона во Excel

Филтрирајте ги сите ќелии со коментари и пополнете со фонт или боја на позадина во Excel


Филтрирајте ги сите ќелии со коментари во избраната колона во Excel

За да ги филтрирате сите ќелии кои содржат коментари во одредена колона, направете го следново:

1. Изберете колона која содржи коментари што сакате да ги филтрирате, а потоа кликнете Kutools More > Специјален филтер > Филтер коментар, видете го екранот:

2. И потоа ќе се појави скорешно поле за да ве потсетам колку ќелии кои содржат коментари, видете го екранот:

3. Потоа кликнете OK за да го затворите полето за прашување, и сите ќелии кои содржат коментари се филтрирани одеднаш, видете го екранот:


Филтрирајте ги сите ќелии со коментари и пополнете со фонт или боја на позадина во Excel

Ако сакате да ја пополните бојата на фонтот или бојата на заднината на филтрираниот резултат, можете да отидете на Специјален филтер дијалог прозорецот за да го поставите форматирањето како што ви треба.

1. Изберете ја колоната која ги вклучува клетките на коментарите што сакате да ги филтрирате, а потоа кликнете на Kutools Повеќе > Специјален филтер > Специјален филтер, видете го екранот:

2. Во Специјален филтер дијалогот, направете ги следните операции:

(1.) Одберете Формат опција во Правила за филтрирање дел;

(2.) И потоа одберете коментари од паѓачката листа;

(3.) Во Обработка на резултати поле, наведете го фонтот или бојата на подлогата за филтрираните ќелии како што ви требаат.

Забелешка: Ако проверите Изберете го целиот ред опцијата, целиот ред ќе биде избран по филтрирање.

3. Потоа кликнете Ok за да излезете од дијалог прозорецот, а веднаш ќе се појави полето за потсетување за потсетување на вкупниот број на коментарни ќелии во избраната колона, видете го екранот:

4. Потоа кликнете OK копче, сите ќелии со коментари се филтрирани, а филтрираните записи се полни со фонт или боја на позадина која сте ја навеле. Погледнете го екранот:


Демо: Филтрирајте ги сите клетки со коментари:

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!

Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.