Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите верзијата на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо филтрирајте ги сите клетки кои содржат формула во одредена колона

Ако постојат и формули и вредности населени во колона од вашиот работен лист, сега, би сакале да ги филтрирате сите клетки на формулата за да ги проверите или уредите колку што ви требаат. Како може да ги филтрирате сите клетки на формулата без да проверувате еден по еден? Ако имате Kutools за Excel, Со Формула за филтрирање функција, можете брзо да ги филтрирате сите формулирани ќелии во избраната колона со само еден клик.

Филтрирајте ги сите клетки кои содржат формули во одредена колона

Филтрирајте ги сите клетки кои содржат формули и исполнет фонт или боја на позадина во одредена колона


Филтрирајте ги сите клетки кои содржат формули во одредена колона

За да ги филтрирате сите клетки со формули во избраната колона, направете го следното:

1. Изберете колона која содржи формули што сакате да ги филтрирате, а потоа кликнете Kutools More > Специјален филтер > Формула за филтрирање, видете го екранот:

2. Потоа се појави брзо кутија за да ве потсетам колку клетки содржат формули во одредената колона, видете го екранот:

3. И потоа кликнете OK, сите клетки содржат формули се филтрирани, видете го екранот:


Филтрирајте ги сите клетки кои содржат формули и исполнет фонт или боја на позадина во одредена колона

За да ги потенцирате или да ги затемните резултатите со фонт или боја на позадина по филтрирањето, можете да отидете на Специјален филтер дијалог за да го поставите форматирањето.

1. Изберете колона која содржи формули што сакате да ги филтрирате, а потоа кликнете Kutools More > Специјален филтер > Специјален филтер, видете го екранот:

2. Во Специјален филтер дијалог-кутија:

(1.) Одберете Формат опција во Правила за филтрирање делот кутија;

(2.) Изберете Формула од паѓачката листа;

(3.) Потоа наведете боја на фонт или боја на позадината за филтрираните резултати во Обработка на резултати секција.

Забелешка: Ако проверите Изберете го целиот ред опцијата, целиот ред ќе биде избран по филтрирање.

3. Потоа кликнете Ok копчето и полето за прашување ќе се појави за да ве потсетат колку клетки на формулата се наоѓаат, видете го екранот:

4. Конечно, кликнете OK копчето, сите клетки со формули се филтрирани, а филтрираните резултати се обележани со фонт или боја на позадина како што е наведено. Погледнете го екранот:


Демо: Филтрирајте ги сите клетки кои содржат формула:

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!

Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.