Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите верзијата на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо филтрирајте ги клетките со пробивање во одредена колона со еден клик

Во работниот лист на Excel, можете да форматирате некои вредности на ќелиите со пробивање за означување на несаканите ќелии. Понекогаш, треба да ги филтрирате сите клетки кои се форматирани со пробивање за да се справат со нив колку што ви требаат. Всушност, Excel не поддржува брза функција за решавање на оваа задача, но, со Kutools за Excel"S Филтрирај превртување алатка, можете лесно да ги филтрирате вредностите на вредностите на вредностите.

Филтрирајте ги клетките со пробивање во одредена колона во Excel

Филтрирајте ги клетките со напречен и сенка фонт или боја на позадината во Excel


Филтрирајте ги клетките со пробивање во одредена колона во Excel

1. Изберете колона со која сакате да ги филтрирате сите ќелии со пробивање, а потоа кликнете Kutools More > Специјален филтер > Филтрирај превртување, видете го екранот:

2. И потоа, веднаш ќе се појави нацртот за да ве потсетам колку пронајдени ќелии се пронајдени, видете го екранот:

3. Потоа кликнете OK копчето, сите клетки кои се форматирани со пробивање се филтрирани како што е прикажано на следнава слика:


Филтрирајте ги клетките со напречен и сенка фонт или боја на позадината во Excel

Оваа корисна алатка исто така може да ви помогне да зацртате фонт или боја на позадината за филтрираните резултати, ве молиме да го направите следново:

1. Изберете колона со која сакате да ги филтрирате сите ќелии со пробивање, а потоа кликнете Kutools More > Специјален филтер > Специјален филтер, видете го екранот:

2. Во исфрлен надвор Специјален филтер дијалог-кутија, направете ги следните операции:

(1.) Одберете Формат опција во Правила за филтрирање кутија;

(2.) И потоа одберете Превртен фонт од паѓачката листа;

(3.) На крај, во Обработка на резултати поле за секција, ве молиме наведете боја на фонт или боја на позадината за филтрираните резултати.

Забелешка: Ако проверите Изберете го целиот ред опцијата, целиот ред ќе биде избран по филтрирање.

3. Потоа кликнете Ok копчето и полето за прашување ќе се појави за да ве потсетат колку ќе се пронајдат клетките што се појавуваат, видете на екранот:

4. Конечно, кликнете OK копчето, сите клетки со пробивање се филтрирани, а филтрираните резултати се полни со фонт или боја на позадина како што е наведено. Погледнете го екранот:


Демо: Филтрирајте ги клетките со пробивање во одредена колона

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!

Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.