Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо најдете и замени текст во коментари во Excel

Кога во вашите коментари во Excel постојат истите податоци, а сега сакате да ги замените со друга иста содржина, мора да ги замените рачно еден по еден. Ако има стотици коментари потребни за да бидат заменети во работниот лист или целата работна книга, оваа работа ќе биде мачна. Но Најдете / замени текст на коментар функцијата на Kutools за Excel можат да ги најдат и заменат податоците на едно време.

Најдете и замени текст во коментари


Кликнете Kutools >> Повеќе >> Најдете / замени текст на коментар. Погледнете слики од екранот:

shot find замени текстови на коментари 1

Најдете и замени текст во коментари

1. Активно на работниот лист сакате да ги најдете истите податоци и да ги замени со друга иста содржина. И пред да аплицирате Најдете / замени текст на коментар функција, треба да бидете сигурни дека има коментари во активниот работен лист.

2. клик Kutools > Повеќе > Најдете / замени текст на коментар, и наведете ги поставките што сакате да ги примените. Погледнете го екранот:

A: Во Опсегот паѓачката листа, ако сакате да ги замените податоците само во активниот лист,
изберете Активен лист, ако сакате да ги замените податоците во целата работна книга, одберете го Сите листови.

B: Внесете ги податоците што сакате да ги замените Најдете текст во коментари секција.

C:Напишете ги податоците кои сакате да ги заменувате оригиналните податоци во коментари и прикажете во резултатот.

3. клик Заменете копчето во Најдете / замени текст на коментар дијалогот и дијалогот за скокачки прозорци ќе ви кажат колку коментари се заменети. Погледнете го екранот:


4. клик OK и Откажи за да ги затворите дијалозите, а конкретните податоци се заменети со нови содржини што ги внесовте. Погледнете го екранот:


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
    Judy Kunz · 1 years ago
    Geniuses, you forgot to provide a feature to clear the text from all the comments.