Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите верзијата на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо наоѓајте ги ќелиите кои содржат вредности за типот на датуми врз основа на критериумите во Excel

Со функцијата "Најдете и замени" во Excel, можете да ги најдете само клетките во коментарите / формулите / вредностите врз основа на критериум. Меѓутоа, ако сакате да пронајдете ќелии во формат на датуми врз основа на критериуми, само Super Search алатката за Kutools за Excel може да ви направи убава услуга. Со помош на алатката Super Find, можете да ги пребарувате сите датуми, или да ги пронајдете клетките кои го содржат конкретниот датум во Excel колку што ви треба.

Пронајдете ги ќелиите кои содржат вредности за типот на датумот врз основа на критериуми


Примени го функцијата Super Find со кликнување на Kutools> Super Find

shot супер да се најде датум 1


Пронајдете ги ќелиите кои содржат вредности за типот на датумот врз основа на критериуми

1. клик Kutools > Super Find за да се прикаже Super Find окно.

2. Во Super Find панелот, направете ги следниве чекори:

1) In Во рок од паѓачка листа, можете да изберете опсег на наоѓање меѓу Избор, Активен лист, Избрани листови, Активна работна книга, и Сите работни книги.

2) Кликнете shot супер да се најде датум 6 Датуми копчето во тип секција.

3) Изберете еден критериум што го користите за да пронајдете ќелии кои содржат вредности за тип на датум врз основа на тип паѓачката листа.

4) In Вредност полето за текст, внесете го конкретниот критериум или можете да кликнете инструмент за екстракција на шут да ја извадиме клетката која содржи критериум за Вредност текст кутија.

shot супер да се најде датум 2 shot супер да се најде датум 3

3. клик Најди копчето, сите датум клетки кои ги исполнуваат критериумите ќе бидат наведени на Резултат кутија.
shot супер да се најде датум 4

Забелешка: Ако сакате да ги одберете релативните ќелии, редови или колони откако ќе ги пронајдете резултатите, The Изберете од дел во Super Find алатка може да ви направи услуга. Но, забележи, оваа функција може да се користи само додека Избор и Активен лист се овозможени во Во рок од дел во Super Find дијалог.

4. Откако ќе ги пронајдете резултатите, одберете Клетки, Редови or Колумни од Изберете од паѓачка листа, потоа кликнете на изберете копче. Ќе ги избира сите резултати од ќелии, редови или колони.
shot супер да се најде датум 5

совети:

1. Во Super Find панелот, исто така можете да најдете текст во коментари, формули, текст и хиперврски истовремено, само треба да ги овозможите сите релативни копчиња во Во рок од секција.

2. Можете да кликнете на кој било резултат Super Find панелот да се префрли во таа ќелија веднаш.

3. На Super Find панелот може да се премести и да се менува големината како што ви треба.Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.