Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо наоѓајте дупликати или уникатни ќелии / редови во опсег во Excel

Ако во вашиот работен лист имате повеќе редови на податоци, а некои од нив се дупликати, како можете да ги пронајдете и изберете дупликатните редови? Во Excel, треба да имате долги формули за да го решите, но тука, со Kutools за Excel's Изберете дупликати и единствени ќелии алатка, можете брзо да изберете дупликат евиденција или уникатни редови во избраниот опсег, и додадете боја на боја или боја на фонтот за овие дупликати / уникатни ќелии / редови.

Најдете и означете дупликати редови во опсег

Најдете и нагласи уникатни редови во опсег

Означете дупликат или уникатни ќелии во една колона


Кликнете Kutools >> изберете >> Изберете дупликати и единствени ќелии. Погледнете слики од екранот:

shot изберете дупликат уникатни клетки1 -2 shot изберете дупликат уникатни клетки 2

Најдете и означете дупликати редови во опсег

Можете брзо да изберете дупликат записи со следните чекори:

1. Изберете го опсегот за кој сакате да ги нагласите дупликатните редови.

2. Потоа примени ја оваа алатка со кликање Kutools > изберете > Изберете дупликати и единствени ќелии, Во Изберете дупликати и единствени ќелии дијалогот, изберете Дупликати (освен 1st еден) or Сите дупликати (вклучително и 1st еден) опција под Правило како што ви треба, а потоа можете да изберете една боја на позадина или боја на фонт за да ги потенцирате дупликатните редови колку што сакате, видете го екранот:

3. И потоа кликнете OK, дупликатните редови ќе бидат избрани како што следат сликите на екранот:

Изберете дупликати освен првиот Изберете ги дупликатите вклучувајќи го и првиот

Најдете и нагласи уникатни редови во опсег

Ако сакате да ја пронајдете и изберете уникатната евиденција во опсегот, направете со следниве чекори:

1. Изберете го опсегот за кој сакате да ги потенцирате уникатните редови.

2. Наведете го Единствени вредности само or Сите уникатни (вклучувајќи ги и дупликатите на 1st) под Правило дел во Изберете дупликати и единствени ќелии дијалогот, а потоа можете да изберете една боја на позадина или боја на фонт за да ги потенцирате уникатните редови како сакате, видете го екранот:

3. И потоа кликнете OK, уникатните редови ќе бидат избрани како што следат сликите на екранот:

Изберете само уникатни редови Изберете уникатни редови, вклучувајќи го и првото дупликат

Означете дупликат или уникатни ќелии во една колона

Оваа алатка може да ги пронајде сите дупликати или уникатни вредности и лесно да додаде боја на боја или боја на фонтот за овие дупликати / уникатни вредности во Excel. Ве молиме направете го следното:

1. Изберете ја колоната за да ги нагласите дупликатите и кликнете на Kutools > изберете > Изберете дупликати и единствени ќелии.

2. На отворањето Изберете Duplicate & Unique дијалог-кутија, треба да:

(1) Проверете ја една опција под Правило што ви треба, во овој случај, ќе проверам Дупликати (освен 1st еден) опција;

(2) Проверете го Пополнете бела боја or Пополнете ја бојата на фонтот опцијата како што ви треба, и наведете боја на позадина или боја на фонт од паѓачката листа надолу;

3. И потоа кликнете Ok, дупликатните вредности во одредената колона се обележани одеднаш, видете слики од екранот:

-2

Забелешки:

1. Ако проверите Изберете цели редови опцијата, ќе бидат избрани целата дупликат или уникатни редови.

2. Ако проверите Случај чувствителен опцијата во полето за дијалог, двојните или уникатните вредности ќе се идентификуваат со големи букви.


Демо: Најди ги и нагласи дупликати или уникатни редови во опсег

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
    Jorge · 1 years ago
    Am trying to find unique and first duplicates in a range of 1,100 cells, but none are selected even though there are many duplicates. Is there a limit to the number of cells or rows that for the program to work?