Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите верзијата на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо наоѓајте специфичен текстуален стринг само во вредноста на ќелиите во Excel

на Најди функцијата во Excel им помага на корисниците да најдат клетки кои содржат парцијален текст или одредена вредност во изборот, активниот лист или целата работна книга. Меѓутоа, ако сакате да пронајдете клетки врз основа на други различни критериуми во избраните работни листови или сите отворени работни книги, што можете да направите? Еве, можете да се обидете Super Find корист на Kutools за Excel за брзо да го направите.

Пронајдете и изберете конкретни ќелии со делумна / одредена текстуална низа

Најдете и изберете специфични ќелии врз основа на одредена должина на текст

Пронајдете и изберете клетки ги содржат сите големи или мали букви


Пронајдете и изберете конкретни ќелии со делумна / одредена текстуална низа

Ако сакате да пронајдете и изберете одредени клетки кои содржат делумен текст или одредена вредност, направете го следново.

1. клик Kutools > Super Find. Погледнете го екранот:

2. На отворањето Super Find панелот, молам направете ги следниве операции:

2.1) Кликнете копче за да се овозможи Најдете ги текстуалните низи опција;

2.2) Одредете го обемот на наоѓање од Во рок од паѓачката листа. Овде нудиме пет опции кои вклучуваат Избор, Активен лист, Избрани работни листови, Активна работна книга како и Сите работни книги за вас, можете да изберете кој било врз основа на вашите потреби.

2.3) Одберете Текстот содржи опција од тип паѓачката листа.

2.4) Внесете го делумниот текст или одредена вредност на која ќе ги најдете клетките врз основа на Вредност текст кутија.

2.5) Кликнете на Најди копче. Погледнете го екранот:

3. Тогаш сите клетки кои го содржат специфичниот делумен текст или вредност се наведени во Резултат листа со листа. Можете веднаш да кликнете на ставката за да ја префрлите во таа ќелија на листот.


Најдете и изберете специфични ќелии врз основа на одредена должина на текст

Уредот Super Find може исто така да ви помогне да пронајдете ќелии врз основа на одредена должина на текст во Excel. Ве молиме да го направите следново.

1. клик Kutools > Super Find. Погледнете го екранот:

2. На отворањето Super Find панелот, треба да:

2.1) Овозможи Најдете ги текстуалните низи опција со кликнување копче ;

2.2) Одредете го обемот на наоѓање од Во рок од паѓачката листа. Тука има пет опции кои вклучуваат Избор, Активен лист, Избрани работни листови, Активна работна книга како и Сите работни книги за вас, можете да изберете кој било врз основа на вашите потреби.

2.3) Изберете опција за должина на текст според вашите потреби од тип паѓачката листа.

2.4) Внесете го бројот на должината на текстот во Вредност текст кутија.

2.5) Кликнете на Најди копче. Погледнете го екранот:

3. Можете да ги видите сите клетки кои должината на текстот се поголеми од 10 се наведени во полето Резултат. Кликнете на било кој резултат ќе се префрлат на таа ќелија на работниот лист одеднаш.


Пронајдете и изберете клетки ги содржат сите големи или мали букви

Ако сакате да ги најдете сите големи и мали текстуални низи во Excel, помошта Super Super може да ви направи и една услуга.

1. клик Kutools > Super Find да се отвори Super Find окно.

2. Во Super Find панелот, што треба да направите како прикажан екранот на екранот.

2.1) Овозможи Најдете ги текстуалните низи функција со кликање копче;

2.2) Одредете го обемот на наоѓање од Во рок од паѓачката листа. Тука има пет опции кои вклучуваат Избор, Активен лист, Избрани работни листови, Активна работна книга како и Сите работни книги за вас, можете да изберете кој било врз основа на вашите потреби.

2.3) Одберете Текстот е големи букви or Текстот е мали од тип паѓачката листа.

2.4) Кликнете на Најди копче.

Тогаш сите мали клетки се наоѓаат и се наведени во полето Резултат. Можете да кликнете на било кој резултат за да преминете во таа ќелија на работниот лист одеднаш.

Забелешки:

1. Ако сте го навеле Избор or Активен лист опција во Во рок од паѓачката листа, можете да кликнете на изберете копче за да ги изберете сите наведени резултати во исто време. Ако Избрани работни листови, Активна работна книга or Сите работни книги опцијата е избрана, на изберете копчето нема да биде достапно.

2. Ова Super Find функција ви овозможува да најдете конкретен текст меѓу текстуални низи, коментари, формули и хиперлинкови во исто време во Excel. Погледнете го екранот:


Демо: Најдете во тест низи

Kutools за Excel вклучува повеќе од 300 практични алатки Excel. Слободно да се обидете без ограничување во 60 денови. Преземете бесплатен пробен период сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.