Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите верзијата на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо наоѓајте конкретни текстуални низи само во коментарите во Excel

Функцијата Најди во Excel им помага на корисниците да пронајдат одредена вредност во коментарите во изборот, активниот лист или целата работна книга. Сепак, дали знаете како да ги пронајдете и изберете клетките на коментарите врз основа на должината на текстот во коментари или содржината на коментарот започнува или завршува со одреден карактер? Еве моќна Super Find корист на Kutools за Excel ќе ви направат услуга за лесно да ги пронајдете специфичните ќелии за коментари во рамките на селекцијата, активниот лист, избраните листови, целата работна книга или сите отворени работни книги.

Најди ги и изберете конкретни ќелии содржат одреден текст во коментари

Најдете и изберете специфични ќелии врз основа на одредена должина на текст во коментари

Најдете и одбери клетки кои коментарот започнува или завршува со одреден текст / карактер


Најди ги и изберете конкретни ќелии содржат одреден текст во коментари

Ве молиме да го направите следново за да пронајдете и изберете специфични ќелии кои содржат одреден текст или вредност само во коментари во Excel.

1. клик Kutools > Super Find. Погледнете го екранот:

2. Потоа Super Find панелот се отвора и се наведува на десната страна на работниот лист. Ти треба да:

2.1) Кликнете копче за да се овозможи Најдете во коментари опција;

2.2) Наведете го опсегот на наоѓање од паѓачката листа Внатре. Овде нудиме пет опции кои вклучуваат Избор, активен лист, Избрани работни листови, активна работна книга како и Сите работни книги во Во рок од паѓачкото. Можете да изберете кој било како што ви треба.

2.3) Одберете Текстот содржи опција од тип паѓачката листа.

2.4) Внесете го текстот што ќе го најдете во коментарите во Вредност текст кутија.

2.5) Кликнете на Најди копчето за да започнете со наоѓање на клетки. Погледнете го екранот:

3. Сега сите совпадна клетки се наоѓаат и се наведени во Резултат кутија на Super Find окно. Можете да кликнете на наведената ќелија за да ја изберете во работниот лист или кликнете на изберете копчето за да ги изберете сите наведени ќелии во исто време.


Најдете и изберете специфични ќелии врз основа на одредена должина на текст во коментари

Освен тоа, можете да пронајдете и да одберете специфични ќелии врз основа на одредена должина на текст во коментари. Ве молиме да го направите следново.

1. клик Kutools > Super Find. Погледнете го екранот:

2. Потоа Super Find панелот се отвора. Ти треба да:

2.1) Овозможи Најдете во коментари опција со кликнување копче ;

2.2) Одредете го опсегот на наоѓање од Во рок од паѓачката листа.

2.3) Изберете опција за должина што ви треба од тип паѓачката листа.

2.4) Внесете го бројот на должината на текстот во Вредност текст кутија.

2.5) Кликнете на Најди копче. Погледнете го екранот:

Сега сите соодветни ќелии се наведени во окното Super Find. Можете да кликнете на наведениот резултат за да се префрлите на таа ќелија веднаш.


Најдете и одбери клетки кои коментарот започнува или завршува со одреден текст / карактер

Ако сакате да пронајдете и изберете клетки кои коментарот започнува или завршува со специфичен текст или знак, методот во овој дел може да ви помогне.

1. клик Kutools > Super Find.

2. Потоа Super Find панелот се прикажува. Ти треба да:

2.1) Овозможи Најдете во коментари опција со кликнување копче;

2.2) Одредете го опсегот на наоѓање од Во рок од паѓачката листа.

2.3) Одберете Текстот започнува со or Текстот завршува со од тип паѓачката листа.

2.4) Внесете го текстот или карактерот во Вредност текст кутија.

2.5) Кликнете на Најди копче. Погледнете го екранот:

3. Сега сите клетки кои коментарот започнува или завршува со одреден текст или карактер се наведени во Super Find окно. Можете да кликнете на наведениот резултат за да се префрлите во таа ќелија веднаш.

Забелешки:

1. Ова Super Find функција ви овозможува да најдете конкретен текст меѓу текстуални низи, коментари, формули и хиперврски во исто време во Excel. Погледнете го екранот:

2. Копчето Select ќе се претвори во сиво ако Избрани работни листови, Активна работна книга or Сите работни книги опцијата е избрана во Во рок од паѓачката листа.


Демо: Најдете во коментари

Kutools за Excel вклучува повеќе од 300 практични алатки Excel. Слободно да се обидете без ограничување во 60 денови. Преземете бесплатен пробен период сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.