Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите верзијата на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо наоѓајте конкретни текстуални низи само во формулите во Excel

Нормално, можете да најдете дека клетките содржат специфични текстуални низи само во формулите со Најди функционира во Excel. Еве со Super Find корист на Kutools за Excel, не само што може да пронајдете и да изберете клетки да содржат одреден текст во формулите, туку и да ги пронајдат клетките кои формулата започнува или завршува со одреден текст во избрани работни листови, дури и во сите отворени работни книги.

Пронајдете и изберете одредени клетки содржат одреден текст во формулите

Пронајдете и изберете специфични ќелии кои формулата започнува или завршува со одреден текст


Пронајдете и изберете одредени клетки содржат одреден текст во формулите

Ако претпоставиме дека сакате да ги пронајдете и изберете сите клетки кои содржат VLOOKUP текст во формулата, можете да го направите следното за да го постигнете.

1. клик Kutools > Super Find за да го отворите окното Супер пронаоѓање во работниот лист. Погледнете го екранот:

2. Во Super Find панелот, треба да:

2.1) Кликнете на копче за да се овозможи Најдете во формулите опција;

2.2) Одредете го опсегот на наоѓање од Во рок од паѓачката листа. Овде нудиме пет опции кои вклучуваат Селекција, Активен лист, Избрани работни листови, Активна работна книга како и Сите работни книги за вас, можете да изберете кој било врз основа на вашите потреби.

2.3) Одберете Текстот содржи опција од тип паѓачката листа.

2.4) Внесете VLOOKUP во Вредност текст кутија.

2.5) Кликнете на Најди копче. Погледнете го екранот:

3. Сега сите исти клетки се наведени во Super Find окно. Можете веднаш да кликнете за да скокнете до соодветната ќелија со формули во работната лист. Погледнете го екранот:


Пронајдете и изберете специфични ќелии кои формулата започнува или завршува со одреден текст

Ако сакате да пронајдете и да одберете специфични клетки кои формулата започнува или завршува со одреден текст, на пример, формулите започнуваат со = SUM, ве молиме да го направите следново.

1. клик Kutools > Super Find. Погледнете го екранот:

2. На отворањето Super Find површината, ве молиме пополнете ги подолу поставувањата:

2.1) Овозможи Најдете во формулите опција со кликнување копче ;

2.2) Одредете го опсегот на наоѓање од Во рок од паѓачката листа. Овде нудиме пет опции кои вклучуваат Селекција, Активен лист, Избрани работни листови, активна работна книга како и Сите работни книги за вас, можете да изберете кој било врз основа на вашите потреби.

2.3) Одберете Текст започнува со опција од тип паѓачката листа.

2.4) Внесете = Сум во Вредност текст кутија.

2.5) Кликнете на Најди копче. Погледнете го екранот:

Потоа соодветните ќелии се наведени во полето Резултат, можете веднаш да кликнете за да ја одберете мобилната табела во листот.

Забелешки:

1. Ако сте го навеле Избор or Активен лист опција во Во рок од паѓачката листа, можете да го примените изберете копче за да ги изберете сите наведени резултати во исто време. Ако Избрани работни листови, активна работна книга or Сите работни книги опцијата е избрана, на изберете копчето ќе се претвори во сива боја.

2. Ова Super Find функција ви овозможува да најдете конкретен текст меѓу текстуални низи, коментари, формули и хиперлинкови во исто време во Excel. Погледнете го екранот:


Демо: Најдете во формулите

Kutools за Excel вклучува повеќе од 300 практични алатки Excel. Слободно да се обидете без ограничување во 60 денови. Преземете бесплатен пробен период сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.