Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Лесно најдете позиција на n-та појава на лик во текстуална низа во Excel

Обично, можете да го користите формула или VBA код за да ја пронајдете и вратите позицијата на n-та појава на одреден знак во текстуален стринг. Но, всушност, овој проблем можете да го решите со практична алатка и да заштедите повеќе време во вашата секојдневна работа. На Најди nth настанна ликот корист на Kutools за Excel може да ви помогне лесно да го реши овој проблем без никакви формули или комплициран VBA код.

Лесно наоѓајте ја позицијата на n-та појава на знак во текстуалната низа


Кликнете Kutools > Помошник на Формула > Најдете nth појава на карактер. Погледнете го екранот:

shot пронајден nth појава 01


Лесно наоѓајте ја позицијата на n-та појава на знак во текстуалната низа

Ако претпоставиме дека треба да ја пронајдете позицијата на 3rd појавата на знак "n" од текстуалната низа во ќелијата A1, како што е прикажано на екранот, направете го следново.

1. Ве молам изберете ја ќелијата за да ја користите формулата, и кликнете Kutools > Помошник на Формула > Најдете nth појава на карактер. Погледнете го екранот:

shot пронајден nth појава 01

2. Во Помошник на Формула дијалог прозорецот, ве молиме да го направите следново:

1). Во Стринг кутија, наведете ја ќелијата со текстуална низа што сакате да ја пронајдете n-тата позиција на знаци.

2). Внесете го знакот што треба да го најдете во Карактер кутија (карактерот за пишување треба да биде прифатен со наводници).

3). Внесете го бројот на n-та појава на ликот во Н-та појава кутија.

4). Кликнете на OK копче. Погледнете го екранот:

Забелешка: На пример, обидете се да ја идентификувате локацијата на знакот "n" во третиот случај, ве молиме внесете го бројот 3 во полето на N-тото појавување. Ако сакате да го најдете четвртото појавување на "n", напишете го бројот 4.

Сега позицијата на карактерот 3rd "n" е населена во избраната ќелија. Погледнете го екранот:


Демо: Лесно наоѓајте ја позицијата на n-та појава на лик во текстуална низа

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.