Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите верзијата на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо наоѓајте броеви врз основа на критериумите во Excel

Во Excel, ако сакате да пронајдете броеви врз основа на некои критериуми, можете да ја одберете функцијата Најди или Функција за да ја справите. Но, ниту еден од нив не може да се користи лесно, исто како и алатката Super Find во Kutools за Excel. Со услугата Super Find, можете да најдете броеви во опсегот, работниот лист, избраните листови, работната книга и сите работни книги врз основа на различни критериуми во Excel брзо.

Најдете броеви врз основа на критериуми


Примени го функцијата Super Find со кликнување на Kutools> Super Find

shot супер најдете број 1


Најдете броеви врз основа на критериуми

1. клик Kutools > Super Find за да се овозможи Super Find дијалог.

2. Во Super Find дијалог, направете го следново:

1) In Во рок од паѓачка листа, можете да изберете опсег на наоѓање меѓу Избор, Активен лист, Избрани листови, Активна работна книга or Сите работни книги.

2) Кликнете shot супер најдете број 7 Вредност копчето во делот Вид.

3) Изберете еден критериум што го користите за да најдете броеви врз основа на тип паѓачката листа.

4) In Вредност полето за текст, внесете го специфичниот критериум или можете да кликнете инструмент за екстракција на шутда ја извадиме клетката која содржи критериум за Вредност текст кутија.

shot супер најдете број 2 shot супер најдете број 3

3. клик Најди копчето, сите броеви ќелии што ги исполнуваат критериумите ќе бидат наведени на Резултат кутија и бројот на резултатот се прикажува исто така.
shot супер најдете број 4

Ако сакате да ги одберете релативните ќелии, редови или колони откако ќе ги пронајдете резултатите, The Изберете од дел може да ви направи корист. Но, земи забелешка, оваа функција може да се користи само додека Избор и Активен лист се овозможени во Во рок од дел во Super Find дијалог.

4. Откако ќе ги пронајдете резултатите, одберете Клетки, Редови or Колумни од паѓачката листа на Избрани од, потоа кликнете на изберете копчето за да ги изберете сите резултати од ќелии, редови или колони.
shot супер најдете број 5

совети:

1. Можете да кликнете на било кој резултат во Резултат кутија веднаш да скокнете до релативната ќелија.
shot супер најдете број 6

2. На Super Find дијалогот може да се премести и да се промени големината колку што ви треба.

3. Во тип паѓачка листа, ако одбереш Вредноста е еднаква or Вредноста не е еднаква опција, ќе ги пребарува резултатите од сите типови на клетки.Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.