Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Лесно се најде и замени во повеќе работни листови и работни книги

Нормално лесно можеме да ги најдеме и замениме вредностите во активниот работен лист или сите работни листови на активна работна книга, но тешко е да ги пронајдеме и замениме вредностите во повеќе работни листови и работни книги во исто време. Kutools за Excel Напредно Најдете и замени алатка е дизајнирана да ни помогне да ги пронајдеме и замениме вредностите во повеќе работни листови и работни книги лесно.

Најдете текст или вредност во повеќе работни листови на активна работна книга

Најдете текст или вредност во повеќе работни книги (датотеки на Excel)

Заменете текст или вредност во повеќе работни книги (датотеки на Excel)

Демо


Кликнете на Напредно Најдете и замени копчето shot find замени повеќе листови датотеки 0 во Панел за навигација, видете го екранот:


Најдете текст или вредност во повеќе работни листови на активна работна книга

Можете да ги примените Kutools за Excel Напредно Најдете и замени алатка за лесно да пронајдете вредности во повеќе работни листови на активна работна книга. Ве молиме направете го следното:

1. Префрлете се на Напредно Најдете и замени погледнете со кликнување на Најдете и замени копчето во Панел за навигација.

2. Кликнете на Најди јазичето на врвот.

3. Во Најдете што поле, внесете ја вредноста што ќе ја најдете во повеќе работни листови.

4. Изберете Сите работни книги во Во рок од паѓа надолу.

5. Во Учебници листа, само проверете ги работните листови на активната работна книга во која ќе најдете вредности.

Совет: Стандардно сите работни листови од сите отворени работни книги се избираат во листата на работни книги. Можете да ги отстраните сите работни листови од сите работни книги со отстранување на полето за избор во горниот десен агол на листата на работни книги, а потоа само да ги проверите наведените работни листови на активна работна книга.

6. Кликнете на Најди ги сите копчето за пребарување, и ќе ги наведе сите резултати на дното на Панел за навигација.


Најдете текст или вредност во повеќе работни книги (датотеки на Excel)

Оваа алатка исто така лесно може да ги пронајде вредностите во сите / повеќекратни работни книги за отворање. Ве молиме направете го следното:

1. Префрли на Напредно Најдете и замени погледнете со кликнување на Најдете и замени копчето во панелот за навигација.

2. Кликнете на Најди јазичето на врвот.

3. Во Најдете што поле, внесете ја вредноста што ќе ја најдете во повеќе работни книги.

4. Изберете Сите работни книги во Во рок од паѓа надолу.

5. Во листата на работни книги, само проверете ги работните книжки во кои ќе ја пронајдете наведената вредност.

Совет: Можете да скриете работни листови во листата на работни книги со кликнување на малата темна стрелка во горниот лев агол на листата.

6. Кликнете на Најди ги сите копчето за пребарување, и ќе ги наведе сите резултати на дното на Панел за навигација.


Заменете текст или вредност во повеќе работни книги (датотеки на Excel)

За да го замените текстот во повеќе работни книги за отворање со оваа алатка, направете го следното:

1. Префрли на Напредно Најдете и замени погледнете со кликнување на Најдете и замени копчето во панелот за навигација.

2. Кликнете на Заменете јазичето на врвот.

3. Во Најдете што поле, внесете ја вредноста што ќе ја замените во повеќе работни книги.

4. Во Замени со кутија, внесете ја вредноста со која ќе ја замените.

5. Изберете Сите работни книги во Во рок од паѓа надолу.

6. Само проверете ги работните книжки во кои ќе ја замени одредената вредност.

Совет: Можете да скриете работни листови во листата на работни книги со кликнување на малата темна стрелка во горниот лев агол на листата.

7. Кликнете на Замени ги сите копче за замена на одреден текст или вредност во одбраните работни листови од одбраните работни книги одеднаш.


Забелешки:

1. Кликнете на копчето ќе ги минимизира можностите за наоѓање и пребарување, и кликнете на копчето ќе ги прошири напредните опции за пребарување и пребарување.

2. Ако сакате да направите пребарување чувствително на случај, проверете го Случај на совпаѓање опција.

3. Ако сакате да пребарувате со совпаѓање на целата содржина на ќелијата, проверете ја Одговара целата ќелија опција.

4. Кликнете на Избришете копчето да ги исчистите сите резултати од пребарувањето.

5. Оваа алатка не работи во Windows XP.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.