Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите верзијата на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо пребарување на специфични текстуални вредности само во хиперлинкови во Excel

Во Excel, како што знаеме, можеме да пронајдеме специфичен текст во ќелиите со помош на функцијата Пронајди и замени. Меѓутоа, ако само сакате да пребарувате текст врз основа на критериуми во рамките на хиперлинкови, функцијата Пронајди и замени не може да ви помогне. Еве, функцијата Super Find на Kutools за Excel, која може да ви помогне да пронајдете текст базиран на должина, карактер или други критериуми само во хиперлинкови во Excel.

Најдете хиперлинкови врз основа на текстуалните содржини


Примени го функцијата Super Find со кликнување на Kutools> Super Find

shot супер најдете хиперврска 1


Најдете хиперлинкови врз основа на текстуалните содржини

1. Изберете опсег што сакате да пронајдете хиперлинкови врз основа на текст, кликнете Kutools > Super Find за да се овозможи Super Find дијалог.

2. Во Super Find дијалог, направете го следново:

1) In Во рок од паѓачка листа, можете да наведете да пронајдете ќелии од Избор, Активен лист, Избрани листови, Активна работна книга or Сите работни книги.

2) Покрај делот, дозволете само Најдете во хиперлинкови копчето shot супер најдете хиперврска 7 .

3) Кликнете Текст копчето shot супер најдете хиперврска 8 во тип секција.

4) Изберете еден критериум што го користите за да најдете хиперлинкови врз основа на тип паѓачката листа.

5) In Вредност полето за текст, внесете го специфичниот критериум или можете да кликнете инструмент за екстракција на шут да ја извадиме клетката која содржи критериум за Вредност текст кутија.

shot супер најдете хиперврска 2 shot супер најдете хиперврска 3

3. клик Најди копче, сите ќелии што содржат хиперврски и ги исполнуваат критериумите ќе бидат наведени на Резултат кутија.

Забелешка: Ако сакате да ги избирате резултатите од ќелии, редови или колони, The Изберете од дел може да ви направи корист. Но, забележи, оваа функција може да се користи само додека Избор и Активен лист се овозможени во Во рок од дел во Super Find дијалог.

4. Откако ќе ги пронајдете резултатите, одберете Клетки, Редови or Колумни од Избрани од паѓачка листа, потоа кликнете на изберете копчето за да ги изберете резултатите од пребарувањето од страна на клетките, редовите или колоните.
shot супер најдете хиперврска 5

совети:

1. Во Super Find дијалог, исто така можете да најдете текст во коментари, формули, текстови и хиперлинкови во исто време. Само треба да ги вклучите релативните копчиња внатре Во рок од секција.

2. Можете да кликнете на било кој резултат во Резултат кутија веднаш да скокнете до релативната ќелија.
shot супер најдете хиперврска 6

3. На Super Find дијалогот може да се премести и да се промени големината колку што ви треба.Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.