Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо флип (обратен) редослед на податоци од колони или редови во Excel

Можете да флипувате или да ги превртувате редоследот на податоци или бројот во колони или редови со рачно копирање и вметнување на секој податок, но тоа е премногу одземаат многу време. Алтернативно, за флипување на редоследот на податоци од ред вертикално, можете да внесете низа броеви на секвенци покрај податоците од колоната и да ги сортирате со проширување на селекцијата. Меѓутоа, овој начин не е достапен за пренасочување на броевите од колоните хоризонтално. Сепак, со Kutools за Excel Флип хоризонтален опсег и Вертикален опсег на флип, можете лесно да го обратите или прелепите податочниот ред на колони или редови со форматирање на мобилен брзо како што следува:

Обратно податочен редослед на повеќе колони хоризонтално со флип хоризонтален опсег

Обратен редослед на повеќе редови вертикално со флип вертикален опсег


Обратно податочен редослед на повеќе колони хоризонтално со флип хоризонтален опсег

копче-3
копче-4

Употреба:

1. Изберете опсег што сакате да го превртите нарачката по хоризонтално.

2. Потоа примени ја алатката со кликање Kutools > Флип хоризонтален опсег, а целиот редослед на податоци во опсегот е превртен хоризонтално. Погледнете слики од екранот:

снимен обратен податочен поредок 1

Совет: можете да флипувате само вредности на ќелиите хоризонтално во избраниот опсег со кликање Kutools > Флип хоризонтален опсег > Само флип вредности.

Флип хоризонтален опсег> Сите Флип Хоризонтален опсег> Само флип вредност

Обратен редослед на повеќе редови вертикално со флип вертикален опсег

shot-reverse-data-order-7 копче-3
копче-4

Употреба:

1. Изберете го опсегот што сакате да го флипувате поредот по вертикала.

2. клик Kutools > Флип вертикален опсег> Сите, а редоследот на сите податоци со форматирање на ќелии во опсегот ќе биде вертикално обратен. Погледнете го екранот:

снимен обратен податочен поредок 2

Совет: можете да флипувате само вредности на ќелијата вертикално во избраниот опсег со кликање Kutools > Вертикален опсег на флип > Само флип вредности.

Флип вертикален опсег> Сите Флип вертикален опсег> Само флип вредности

Забелешка:

Двете операции поддржуваат Поништи (Ctrl + Z).


Демо: Реверс на податоци по вертикално или хоризонтално во опсег

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.