Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо форматирајте ги сите коментари врз основа на коментар во Excel

Понекогаш имате поставено специфично форматирање за коментар во Excel, и сега сакате сите други коментари да бидат форматирани врз основа на овој специфичен коментар за форматирање, но во Excel, треба да ги форматирате еден по еден, што е многу проблематично. Сепак, со Kutools за Excel's Форматирај коментар функцијата, можете брзо да го примените овој специфичен формат на коментар на други коментари одеднаш.

Форматирајте ги сите коментари врз основа на коментар


Кликнете Kutools >> Повеќе >> Форматирај коментар. Погледнете слики од екранот:

shot формат сите коментари 01 kutools-стрелка-десно shot формат сите коментари 1 2

Форматирајте ги сите коментари врз основа на коментар

1. Вклучете го работниот лист што сакате да ги форматирате сите коментари со истото форматирање.

2. Пред да се пријавите Kutools за Excel's Форматирај коментар функцијата, ве молиме бидете сигурни дека има коментари во активниот работен лист и форматирајте еден коментар со саканото форматирање. Погледнете го екранот:


3. Примени ја оваа функција со кликање Kutools > Повеќе > Форматирај коментар. И во Форматирај коментар дијалог, кликнете Наведете ја клетката за коментари за да ја одберете келијата што сакате да го примените своето коментарско форматирање на другите. Погледнете го екранот:

4. Потоа кликнете OK, се појавува дијалог за да се каже колку коментари се променети. Погледнете го екранот:


5. клик OK и Откажи за да ги затворите дијалозите и можете да го видите форматирањето на сите други коментари во активниот работен лист се променија како истите форматирање како избраниот коментар. Погледнете го екранот:


Белешки:

1. Во Форматирај коментар дијалогот, ако го проверите Сила која не е смелиформатирање, целиот формат на содржината на коментарот ќе биде не-bold после форматирањето. Погледнете го екранот:

2. Ако сакате да го примените специфичното форматирање на коментари за сите други коментари во целиот работен лист, можете да изберете Сите листови во Опсегот паѓачката листа.


Демо: Брзо форматирајте ги сите коментари врз основа на коментар во Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.