Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо скријте ги или откачете ги формулите кога ги заштитувате работните листови

Ако вашиот работен лист има некои важни формули за кои не сакате другите да гледаат кога е заштитен лист, можеби ќе сакате да ги скриете овие формули, но во Excel оваа задача не е лесно да се реши. Kutools за Формулите на Excel Скриј алатка може да ја задоволи вашата потреба за брзо криење на формулите при заштита на работниот лист.

Скриј формули кога работниот лист е заштитен

Откријте ги скриените формули кога го заштитувате работниот лист


Кликнете Kutools More>> Дизајн на работниот лист >> Скриј формули / формули покажуваат. Погледнете го екранот:

док стрелка надолу

Скриј формули кога работниот лист е заштитен

1. клик Kutools More> Дизајн на работниот лист да се покаже дизајн табот, Потоа избирање на клетките на формулата што сакате да ги сокриете. Погледнете го екранот:

shot-hide-formulas-2

2. Потоа кликнете Скриј формули алатка, се појавува дијалог за да ве забележи дека формулите ќе бидат скриени кога работниот лист ќе биде заштитен. Погледнете го екранот:

3. клик OK. Потоа кликнете Заштитете го листот алатка за прикажување на Заштитете го листот дијалогот, потоа наведете ја вашата поставка, внеси лозинка Лозинка за отстранување на лист кутија и кликнете OK, следно во наредните Потврди ја лозинката дијалогот ја повторува лозинката. Погледнете го екранот:

Совет: Можете исто така да го отворите Заштитете го листот дијалог со кликнување на преглед > Заштитете го листот.

4. клик OK. Сега кога ќе кликнете на било која формула клетки на кои сте ги примениле Formulas Hide utility во чекор 1, а формулата ќе се скрие на следниов начин.

shot-hide-formulas-5


Откријте ги скриените формули кога го заштитувате работниот лист

Ако сакате да ги прикажете скриените формули во заштитниот лист, треба да го заштитете работниот лист и потоа да ги примените Formulas Unhide полезноста на оние скриени формули клетки, можете да направите како подолу чекори:

1. клик Непротективен лист и внесете ја лозинката за да го заштитите листот. Погледнете го екранот:

2. Означување на клетки со скриени формули: Кликнете Kutools More> Дизајн на работниот лист да се покаже дизајн табот, и кликнете Нагласи Скриена, тогаш клетките на скриените формули се обележани со боја. И сега можете лесно да идентификувате која ќелија вклучува скриена формула. Погледнете го екранот:

3. Откријте скриени формули: ве молиме изберете ги обележаните клетки за скриени формули кои сакате да ги прикажете и кликнете Откажи формулите. Погледнете слики од екранот:

4. клик OK. Формулата на тие ќелии повеќе нема да биде скриена, иако работниот лист е заштитен. Погледнете го екранот:

shot-hide-formulas-10


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.