Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо нагласи ги клетките со скриени формули во Excel

За некои формули, претпочитате да ги скриете, наместо да прикажете директно во Формула Бар. По криењето на формулите и заштитата на работниот лист, формулата ќе исчезне од Формула Бар. Погледнете ја сликата подолу.

Сепак, многу е тешко да се открие кои клетки содржат скриени формули во голем работен лист. Со Нагласи Скриена корист на Kutools за Excel, можете брзо да ги истакнете сите клетки кои содржат скриени формули, и лесно може да ги пронајдете од другите ќелии на работниот лист.

Означете ги клетките со скриени формули во Excel


Кликнете Kutools More > Дизајн на работниот лист > Нагласи Скриена. Погледнете го екранот:

shot означува скриен 2


Означете ги клетките со скриени формули во Excel

1. Отворете ги работните листови со скриени формули клетки што сакате да ги нагласи.

2. клик Kutools More > Дизајн на работниот лист. Погледнете го екранот:

3. Потоа дизајн јазичето е овозможено, кликнете Нагласи Скриена.

Сега можете да ги видите сите клетки со скриени формули кои се истакнуваат веднаш во рамките на целата работна книга.

совети:

1. Можете брзо да ги скриете формулите во одбрани клетки со Скриј формули корист на Kutools за Excel.

2. Ако го затворите Дизајн на работниот лист, оваа боја на означување ќе исчезнат.

3. Можете да ја поставите бојата на означените клетки на скриените формули на вашиот омилен. Ве молиме кликнете на Settings под табулаторот Design, а во дијалоговото поле Прилагодувања на алатки за дизајн, изберете ја бојата што сакате во паѓачката листа Формула Скриени опсези, видете слики од екранот:


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.