Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо нагласи ги / обележете ги сите отклучени ќелии со еден клик во Excel

Нормално сите ќелии се заклучени во работниот лист во Excel. Понекогаш, можете да ги форматирате специфичните ќелии како отклучени за дозвола за уредување по заштитен лист, или некои други причини. Затоа, сакате брзо да ги видите сите отклучени ќелии на прв поглед. Еве го запознаваме Нагласи Отклучен корист на Kutools за Excel, што ви овозможува да ги означите сите отклучени клетки во целата работна книга со само еден клик.


Кликнете Kutools More >> Дизајн на работниот лист >> Нагласи Отклучен. Погледнете го снимениот екран подолу:

shot означени отклучени клетки 1

Означете / обојувајте ги сите отклучени ќелии со еден клик во Excel

За да ги нагласите сите отклучени клетки во целата работна книга, само треба да го примените Истакнете отклучен алатка (кликнете на Kutools More > Дизајн на работниот лист > Нагласи Отклучен).

стрелка-голема

Забелешки:

(1) Кога ќе овозможите Нагласи Скриена/Означете ги формулите/Означете ги имињата комунални услуги на дизајн јазичето, на Нагласи Отклучен алатка ќе се исклучи автоматски.

(2) Кога ќе го затворите Дизајн на работниот лист јазичето, на Нагласи Отклучен алатка ќе се исклучи автоматски.

(3) За да ја смените бојата за означување, треба да кликнете на Подесувања копчето на дизајн табот, а потоа наведете заклучена боја на опсегот и кликнете на OK копче. Погледнете го снимениот екран подолу:


Демо: Брзо нагласете ги / обележете ги сите отклучени ќелии со еден клик во Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.