Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Алтернативно внесете празни редови или колони секој друг ред / колона во Excel

Лесно е да се вметне еден празен ред или колона во Microsoft Excel одеднаш. Сепак, нема да биде лесно да вметнете повеќе празни редови или колони, и може да биде потешко да се вметнат повеќе редови или колони наизменично. Но Внеси празни редови и колони алатка на Kutools за Excel може да ви помогне да вметнете повеќе редови или колони во специфичен интервал брзо.

Внеси празни редови во сите други (nth) редови

Внеси празни колони секоја друга (nth) колона


Кликнете Kutools > Вметнете > Вметни празни редови и колони, видете слики од екранот:

shot внесете празно колони 1 стрелка на стрелка десно shot внесете празни редови 2


Внеси празни редови во сите други (nth) редови

Претпоставувајќи дека имате опсег во кој сакате да внесете празни редови на сите други редови, можете брзо да се справите со него со следните чекори:

1. Изберете опсег што сакате да внесете празни редови.

2. Применете ја оваа алатка со кликање Kutools > Вметнете > Вметни празни редови и колони.

3. Во Вметни празни редови и колони дијалог прозорецот, одберете Празни редови од Внеси го типот, и внесете ги броевите во Интервал на и Редови кутија што ви треба. Погледнете го екранот:

shot-insert-blank-rows-columns3

4. Потоа кликнете OK. Еден празен ред е вметнат во еден интервал. Погледнете слики од екранот:

shot-insert-blank-rows-columns4 стрелка-голема shot-insert-blank-rows-columns5

Внеси празни колони секоја друга (nth) колона

Претпоставувајќи дека имате широк опсег на податоци и треба да ги вметнувате 2 празни колони секој втор 2 колони. Можете да го направите тоа како:

1. Означете го опсегот што сакате да внесете празни колони.

2. Во Вметни празни редови и колони дијалог прозорецот, проверете Празни колони од Внеси го типот, и наведете броеви (2) во Интервал на и Колумни кутија што ви треба. Погледнете го екранот:

shot-insert-blank-rows-columns6

3. Потоа кликнете OK. И секоја две колони со два интервала се вметнати во опсегот. видете слики од екранот:

shot-insert-blank-rows-columns7


Забелешка:

Оваа алатка поддржува Поништи (Ctrl + Z).


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  rithurawat · 2 months ago
  Very nice post here thanks for it .I always like and such a super contents of these post.Excellent and very cool idea and great content of different kinds of the valuable information's.

  Machine learning training in chennai
  machine learning certification in chennai
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  kavi · 2 months ago
  Such a Great Article!! I learned something new from your blog. Amazing stuff. I would like to follow your blog frequently. Keep Rocking!!
  Blue Prism training in chennai | Best Blue Prism Training Institute in Chennai
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  ganes · 4 years ago
  Sangat bermanfaat sekali
  thankyu