Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо внесете куршуми или броеви во повеќе клетки во Excel

Во Microsoft Word, можете лесно да внесете куршум или нумерирање за повеќе реченици одеднаш. Но, може да наидете на некои потешкотии кога се обидувате да го внесете куршум или нумерирање за повеќе ќелии одеднаш. Имаме исто чувство, така што ги дизајниравме и ги создадовме практичните функции - Вметни Bullet и Внеси нумерација in Kutools за Excel за тебе. Со овие функции, можете брзо да вметнете повеќе видови на куршуми и нумерирање во голем број на ќелии одеднаш во Excel.

Вметнете куршум во повеќе ќелии

Вметнете нумерирање во повеќе клетки


Применете ја алатката со кликање Kutools > Вметнете > Вметни Bullet or Внеси нумерација. Погледнете слики од екранот:

снимен куршум 01
shot внесете нумерирање 01


Вметнете куршум во повеќе ќелии

За да внесете куршум во голем број на ќелии, следете ги следните чекори:

1. Изберете ги ќелиите што сакате да ги користите.
shot внесете bullet нумерирање 3

2. клик Kutools > Вметнете > Вметни Bullet, и изберете го типот на куршум од подмени како што ви треба. Погледнете го екранот:

снимен куршум 1

3. Сега избраните ќелии се вметнати како точка на прикажување како што е прикажано на следната снимка.
shot внесете bullet нумерирање 5

Совет: Во Опции на куршуми дијалогот, можете да конфигурирате дали да внесете куршум во формулата клетки, празно клетки и постојани клетки. И, исто така, можете да изберете да внесете куршум во клетките со текстуална вредност само во опсег. Погледнете го екранот:
shot внесете bullet нумерирање 6


Вметнете нумерирање во повеќе клетки

Вметнете нумерирање во повеќе ќелии, направете само како подолу:

1. Изберете ги ќелиите што сакате да внесете нумерирање. Погледнете го екранот:
shot внесете bullet нумерирање 7

2. клик Kutools > Вметнете > Внеси нумерација, и изберете го типот на нумерирање од подмени како што ви треба. Погледнете го екранот:

shot внесете нумерирање 1

3. Сега ќелиите се додаваат со нумерирање како што е прикажано на следната снимка.
shot внесете bullet нумерирање 9

Совет: Ако ви се случува да кликнете Kutools > Вметнете > Вметни Bullet/Внеси нумерација > Никој опција за нумерирана или нумерирана листа, ќе го отстрани куршум или нумерирање од листата како што е прикажано на следниов screenshot:

shot внесете bullet нумерирање 10
shot внесете bullet нумерирање 11

Забелешка: Ако го примениш Вметни Bullet or Внеси нумерација функцијата на никогаш не зачувана работна книга, на Kutools за Excel ќе ве предупреди дека операцијата за враќање на вашата операција нема да биде достапна. Речиси секоја функција на Kutools за Excel ќе го има истото предупредување кога ќе се обидете да примените kutools за функцијата на Excel на некогаш зачувана работна книга. Погледнете го екранот:
shot внесете bullet нумерирање 12


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.