Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо внесете датум или форматиран датум во Excel

Понекогаш, можеби ќе треба брзо и случајно да внесете датум со специфично форматирање на датуми во работниот лист. Со Вметнете датум of Kutools за Excel, можете лесно да внесете датум или форматиран датум одеднаш.


Кликнете Kutools > Вметнете > Вметни го датумот . Погледнете слики од екранот:

датум за вметнување датум 1  2 датум за вметнување датум 02

Употреба:

1. Наведете ја ќелијата во која сакате да го внесете датумот.

2. Применете ја оваа алатка со кликање Kutools > Вметнете > Вметни го датумот.

3. Во Вметни го датумот дијалог прозорецот, одберете еден датум што сакате да го внесете, а потоа двоен клик, и датумот ќе биде вметнат во ќелијата одеднаш. Колку повеќе дијалогот нема да се затвори, можете да внесете друг датум во сите други ќелии. Погледнете го екранот:

датум за вметнување датум 03

Совет:

Ако сакате да го внесете датумот со одредено форматирање, можете да проверите Користење на формат опцијата и повеќекратниот формат на датум ќе бидат прикажани во полето за проширување на листата.

Потоа одберете еден формат на датум што сакате да го примените од полето со правилен список, а потоа одберете еден датум од левиот календар и двоен клик, датумот со наведеното форматирање е вметнат во одредената ќелија. Исто така, дијалоговото поле нема да се затвори, можете да внесете друг форматиран датум во сите други ќелии. Погледнете го екранот:

shot-insert-date-04


Демо: Внесете датум или форматиран датум во ќелиите

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.