Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо вметнете повеќе полиња за обележување одеднаш во Excel

Полето за проверка е корисно за вас да означите некои информации во Excel, но, како можете да вметнете повеќе полиња за избор на лист одеднаш? Kutools за Excel поддржува практична алатка Поле за вметнување на серијата за вметнување, со тоа, можете да вметнете повеќе полиња за избор во опсег клетки брзо и уредно.


Кликнете Kutools >> Вметнете >> Поле за проверка на серијата за вметнување, видете го екранот:

штиклирана серија за вметнување на кутијата 1


Употреба:

1. Изберете ги опседните ќелии што сакате да ги вметнете обележувачи.

2. И потоа примени ја оваа функција со кликање Kutools > Вметнете > Поле за проверка на серијата за вметнување, и сите ќелии се полни со полињата, видете слики од екранот:

shot-insert-multiple-checkboxes2 -2 shot-insert-multiple-checkboxes3

Забелешки:

1. Оваа функција поддржува Поништи;

2. Користејќи ја оваа функција, исто така можете да ги вметнете полињата во истата ќелија со вредности. Изберете ги вредностите клетки и потоа применувајте го ова Поле за проверка на серијата за вметнување алатка, и полето за избор ќе биде вметната пред вредноста на ќелијата во истата ќелија:

shot-insert-multiple-checkboxes2 -2 shot-insert-multiple-checkboxes3

3. Оваа функција не е достапна Формата на страната прикажи како прикажан следниот приказ на екранот:

shot-insert-multiple-checkboxes6

За да ја активирате оваа алатка, ве молиме само да го промените Формата на страната погледнете нормално погледнете под Види табот.

shot-insert-multiple-checkboxes7


Брзо вметнете / избришете повеќе полиња за обележување одеднаш

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
    Ronnie Hayes · 4 years ago
    To whom it may concern. Is there any way to use the checkbox state in a formula like the if(function). For example, if the check box is checked, place "completed in cell f4. Do I have to manually create a cell link for each checkbox?