Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо внесете повеќе копчиња за опции одеднаш во Excel

Во Excel, можете да внесете листа на опции копчиња со цртање една опција копче, а потоа повлечете го во други ќелии. Можеби, не ви се допаѓа овој метод и би сакале да внесете повеќе радио копчиња со еден клик. Со ова Kutools за Excel's Копче за опции за серија за вметнување функција, можете да вметнете многу радио копчиња убаво и погодно.


Кликнете Kutools >> Вметнете >> Копчиња за опција за вметнување серија, видете го екранот:


Употреба:

1. Изберете опсег што би сакале да ги вметнете копчињата за опција.

2. Примени ја оваа алатка со кликање Kutools > Вметнете > Копчиња за опција за вметнување серија, а изборот е исполнет со копчињата за опции како прикажани прикази за слики:

-2

Забелешки:

1. Оваа функција поддржува Поништи ако тековната работна книга е зачувана пред;

2. Ако сакате да ги внесете радио копчињата пред вредностите во рамките на истите ќелии, само треба да го означите опсегот на податоци и потоа да ја примените оваа опција, и сите копчиња за опција ќе бидат вметнати на предната страна на вредностите во истите ќелии. Погледнете слики од екранот:

-2

3. Оваа функција е недостапна кога работниот лист е во Формата на страната поглед:

За да ја активирате оваа алатка, треба да го промените Формата на страната погледнете нормално погледнете под Види табот.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.