Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо вметнете повеќе слики во ќелиите и уредно поставете ги

Општо земено, лесно е да вметнете една слика во работниот лист, но ако сакате да внесете повеќе слики во работниот лист, може да ви е тешко да ги организирате уредно. Со помош на Kutools за Excel's Увези слики алатка, можете брзо да се справи со следниве операции:

Вметнете повеќе слики во ќелиите и уредно поставете ги

Препорачани алатки за продуктивност за Excel / Office

Канцеларија јазиче: Зачувај 50% од вашето време, и намалување на илјадници клик на глувчето за вас. Додајте моќни јазичиња (како што се Chrome и Internet Explorer) за уредување и управување со функции во Excel и Office.30-ден Неограничен бесплатен пробен период

Kutools за Excel: Зачувајте 71% од вашето време. Решајте 82% Excel проблем за вас. 229 напредните алатки дизајнирани за сценарио за 1500 +, го прават Excel многу лесно и веднаш ја зголемуваат продуктивноста.60-ден Неограничен бесплатен пробен период


Кликнете Kutools More >> Увоз извоз >> Увези слики, видете го екранот:

снимен слика за увоз 1


Вметнете повеќе слики во ќелиите и уредно поставете ги

Ако само сакате да вметнете повеќе слики во опсег на ќелии по случаен избор, направете го следново:

1. Применете ја оваа алатка со кликање Kutools More > Увоз / извоз > Увези слики, и во Увези слики дијалогот, направете ги следните операции:

 • (1.) Изберете го редот за прикажување на вашите вметнати слики под Налог за увоз паѓачкото мени, можете да ги наполните вертикално ќелијата по ќелија или хоризонтално ќелија по ќелија.
 • (2.) Потоа кликнете Додај копчето за да изберете датотеки со слики или папка за да ги додадете сликите во Листа со слики. (Можете да кликнете Отстрани копче за да ги отстраните сликите што не ви се потребни).

shot внесете повеќе слики 02

2. Откако ќе ги внесете датотеките со слики што сакате да ги користите, тогаш можете да ја одредите големината на сликите, кликнете Големина на увоз копчето, во полето за дијалог прозорецот, поставете ја големината на сликата колку што ви треба. Можете да ја користите големината на самата слика, да ја користите големината на ќелијата или да ја наведете големина рачно. Погледнете го екранот:

shot внесете повеќе слики 03

3. По поставувањето на големината на сликата, ве молиме кликнете Ok за да се вратите на претходниот дијалог, потоа кликнете Увоз копчето на дното на дијалогот.

Забелешка: Ако сакате да увезете слика само во одреден формат на слика, како што се .png слики, можете да кликнете на Увоз формат кутија, а потоа наведете PNG од паѓачката листа.

4. Кога вториот Увези слика дијалогот се појавува, наведете го дестинациониот опсег во кој ќе внесувате слика и кликнете на OK копче.

shot внесете повеќе слики 04

5. И тогаш вашите избрани слики се вметнати во ќелиите со одредена големина во одреден редослед.

совети:

1. Ако избраните ќелии се повеќе од сликите што треба да ги вметнете, другите празни ќелии ќе бидат пополнети со сликите како нарачка.

2. Можете исто така да изберете една ќелија и да ги увезете сите избрани слики вертикално или хоризонтално.

Забелешка:

Оваа алатка поддржува откажи (Ctrl + Z).


Демо: Брзо вметнете повеќе слики во ќелии и уредно ги уредувате

Kutools за Excel: со повеќе од 300 практични Excel комунални услуги, слободно да се обиде без ограничување во 60 дена.Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Michelle · 10 months ago
  When I try to insert a photo into multiple cells, it duplicates and shrinks the cells to grey. This is the reason I use the software.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  estela · 1 years ago
  Import Pictures with Kutools, unable to do it on a protected worksheet, on cells that are not protected.
  I am able to insert it with excel, because I enabled edit objects, but unable using kutools.
  please help
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Mark · 1 years ago
  The feature to import pictures now freezes my excel sheet. I really started to rely on this feature working and now it just locks my excel sheet up each time.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Jhon · 1 years ago
   Mark Spreadhsheet Image Tools from MyExcelTools.com have a free trial