Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо вметнете го името на датотеката и патеката на датотеката во ќелија, насловот или подножјето во Excel

Вообичаено, понекогаш можеби ќе треба да внесете име на тековната датотека на Excel (работна книга), патеката за зачувување на датотека и името на работниот лист во ќелија, наслов или подножје во Excel,. но ние треба Нормално треба да ги користиме формулите за да внесеме име на работна книга, име на работниот лист или патеката за зачувување на датотека во ќелија, и ако треба да ги внесеме тие информации во насловот или подножјето, треба да ја користиме функцијата Header & Footer. Тоа е премногу комплицирано! Но, со Kutools за Excel's Вметнете информации за работната книга алатка, можеме да внесеме тековни информации за датотеката (како што се тековното име на работната лист, името на датотеката, патеката за зачувување на датотека, корисничкото име, тековниот датум и време и така натаму) во една ќелија, заглавие или подножје во Excel брзо.

Вметнете го името на работната книга, патеката за зачувување на датотеката или, името на работниот лист или корисничкото име во ќелија, насловот или подножјето


Кликнете Kutools More > Работа > Вметнете информации за работната книга. Погледнете слики од екранот:

информации за работна книга 01
kutools-стрелка-десно
shot внесете информации за работната книга

Вметнете го името на работната книга, патеката за зачувување на датотеката или, името на работниот лист или корисничкото име во ќелија, насловот или подножјето

Во Вметнете информации за работната книга дијалогот, наведете ги информациите од кои сакате да внесувате информации, а потоа избирајќи ја позицијата во која сакате да ги внесете информациите, можете да наведете да ги внесете информациите за работната книга во Опсег, Насловот or Footer.

На пример, ќе ја вметнувам патеката и името на работната книга во насловот на работниот лист како што следува:

1. Во Вметнете информации за работната книга дијалогот, проверете го Патека и име на работната книга од информации, а потоа изберете Насловот од Вметни во, и можете да наведете Центар, лево or право на насловот за да ги внесете информациите за работната книга исто така.

shot внесете информации за работна книга1

2. Потоа кликнете Ok. Патеката за зачувување на работната книга и името на работната книга се вметнати во насловот на тековниот работен лист. Можете да ја прегледате од Види > Формата на страната.

Забелешка:

Можете исто така да го вметнете последниот зачуван или модификуван временски ознака на работна книга во ќелија, заглавје или подножје на тековниот работен лист со избирање на Датум е изменета опција во Вметнете информации за работната книга дијалог-кутија


Демо: Брзо вметнете го името на датотеката и патеката на датотеката во ќелија, насловот или подножјето во Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.