Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо вметнете повеќе слики во клетки врз основа на вредноста на ќелиите во Excel

Како можеме да вметнуваме слики во клетки врз основа на вредноста на ќелиите во Excel? На пример, имам листа на имиња на производи во колоната А, и сега сакам да вметнувам слични слики на производи во клетките врз основа на вредностите на ќелијата. Да речеме дека ќелијата A2 е портокалова, и сакам да ја вметнете сликата што е портокалово. На Уживајте увоз Слики корист на Kutools за Excel може да ви помогне брзо и лесно да го решите овој проблем.


Кликнете Kutools More >> Увоз извоз >> Уживајте увоз Слики. Погледнете го екранот:

снимен слики за увоз на база на мобилен 1


Увезете повеќе слики врз основа на вредностите на ќелиите

1. Применете ја оваа алатка со кликање Kutools More > Увоз извоз > Уживајте увоз Слики, Во Уживајте увоз Слики дијалог прозорецот, кликнете снимени слики за увоз на слики 3 копчето под Опсег на совпаѓање за да ја одредите вредноста на ќелијата врз која ќе се внесуваат сликите, сликите што се совпаѓаат со вредноста на ќелиите ќе бидат соодветно наведени во списокот. Можете исто така да наведете слика за увоз на слики како вашата потреба, во овој случај, ќе изберам Пополнете вертикално ќелија по ќелија од Налог за увоз паѓа надолу.

снимени слики за увоз на слики 2-2

2. Потоа кликнете Додај > датотека or Папка за да ги изберете и вметнете сликите што ви се потребни во полето со листа, видете ги сликите од екранот:

снимени слики за увоз на слики 4-4
 1
снимени слики за увоз на слики 5

совети: Можете да ги избришете сликите што не сакате да ги вметнете со избирање и кликнете Отстрани копче.

3. По вметнувањето на сликите, сите релативни слики се наведени во полето со листа, а потоа можете да ја наведете големината на сликите со кликање Големина на увоз копчето, во следното Увези ја големината на сликата дијалог, наведете една опција за големината на вашите слики. Погледнете го екранот:

снимени слики за увоз на слики 6-6

совети: Во Увези ја големината на сликата дијалог:

(1.) Соодветна големина: Со проверка на оваа опција, сите слики ќе бидат вметнати со сопствена големина, но ако висината на сликата е поголема од 409 фунти или ширината на сликата е поголема од 1534 фунти, таа нема да биде успешно внесена.

снимени слики за увоз на слики 10

(2.) Соодветна големина на ќелија: Оваа опција ќе ја направи големината на увезената слика да биде иста како и избраните ќелии.

(3.) Наведете големина: Можете да ја одредите висината и ширината на сликите, висината не треба да биде еднаква или поголема од 409 поени, а ширината не треба да биде еднаква или поголема од 1534 поени.

4. Потоа кликнете Ok > Увоз, одберете една ќелија или листа на ќелии за да ги лоцирате релативните слики од испечатеното Уживајте увоз Слики дијалог (исто така можете да ја изберете оригиналната ќелија на текстот), видете го екранот:

снимени слики за увоз на слики 7-7

5. И потоа кликнете OK копчето, сите слики кои се совпаднаа со вредностите на ќелијата се вметнати во работниот лист, видете го екранот:

снимени слики за увоз на слики 8-8

совети: со оваа функција, исто така можете да ги вметнете сликите хоризонтално врз основа на вредностите на ќелијата, само изберете го Пополнете хоризонтално ќелија по ќелија од Налог за увоз паѓачкото мени, и ќе ги добиете следниве резултати:

снимени слики за увоз на слики 9-9


Забелешки:

1. Ако нема соодветни слики со вредноста на ќелијата, ќелијата нема да вметне ништо.

2. Ако проверите Случај чувствителен опцијата во дијалог прозорецот, името на сликата мора да биде чувствително на големи букви со вредностите на ќелиите, во спротивно, сликите нема да бидат вметнати.

снимени слики за увоз на слики 11

3. Ако во списокот се наоѓаат дупликати ќелии, треба повторно да ги вметнете сликите и времето за да внесувате други дупликати соодветни слики.

4. Оваа алатка поддржува Поништи (Ctrl + Z).


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
    Julian · 10 months ago
    Please extend this to all file types, not only pictures. "Match Import Files".