Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо вметнување и печатење на сегменти на секоја страница во Excel

Дали сакате автоматски да ги печатите имињата на секоја колона на дното на секоја испечатена страница? Нормално, можете да го направите тоа рачно, со броење на бројот на редови што ќе се вклопат на печатена страница и додавање на сегментите во правилната позиција. Но, веднаш штом ќе додадете или избришете редови во вашите опсези, можеби ќе треба повторно да ги промените сите ваши имиња. Но, со Kutools за Excel"S Изборни страни алатка, може да ви помогне брзо да ги вметнувате тоталите на секоја колона на дното на секоја испечатена страница.

Вметнување на сегменти на секоја колона на дното на секоја испечатена страница


Кликнете Kutools More>> Изборни страни. Погледнете слики од екранот:

стрелка-голема

Вметнување на сегменти на секоја колона на дното на секоја испечатена страница

Претпоставувајќи дека имате долга листа на податоци во работниот лист како што е прикажано на следната снимка на екранот и сакате да ја испечатите со потполци на секоја колона што се вклопуваат на секоја печатена страница. Така можете да го користите Изборни страни за да го направите како што следува:

1. Отворете го работниот лист што сакате да го внесете потточките на секоја колона на дното на секоја испечатена страница и примени го Изборни страни алатка (кликнете на Претпријатие > Изборни страни). Погледнете го екранот:

A: Ве молиме проверете ја колоната што сакате да ја вметнете за субтотал за тоа.

B: Ова 1на содржина на ред колона ги прикажува сите содржини од првиот ред во тековниот работен лист.

C: Кликнете на листата на функции за да ги промените функциите за субтотали, како што се суми, брои, просечни, макс, мин, броеви на производи и броеви.

2. клик OK за да внесете сегменти. И резултатите ќе ги видите на следниов начин. Погледнете го екранот:

совети:

  • Збирот: само сума на нумерички вредност на клетките.
  • Просек: пресметување на просечната вредност на избраната колона.
  • Max: прикажување на максимална вредност.
  • Мин: прикажување на минималната вредност.
  • Производ: множење броеви.
  • Брои: само го брои бројот на клетки кои содржат вредност.
  • Брои броеви: само го брои бројот на клетки со нумеричка вредност.

Забелешка:

Оваа алатка поддржува враќање (Ctrl + Z).


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.