Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо вметнете и отстранете ги водите во Excel

Како што сите знаеме, лесно е да вметнеме водени марки во Microsoft Word, но ќе биде многу проблематично да се користат водени знаци во Excel. Не постои вградена функција за вметнување на водени жигови во работниот лист. Сепак, со Kutools за Excel"S Вметни Воден печат алатка, можете брзо и лесно да ги вметнувате сликите и текстуалните водени жигови во работниот лист.

Брзо вметнете сличен воден жиг во Excel

Брзо внесете нацрт или текстуален воден печат во Excel

Отстрани воден жиг во Excel


Брзо вметнете сличен воден жиг во Excel

За да ги вметнете сликите во Excel, направете го следново:

1. По инсталирањето Kutools за Excel, Ве молиме кликнете Kutools > Вметнете > Јасnsert Воден печат, видете го екранот:

2. Во Вметни Воден печат дијалогот, направете ги следните операции:

(1.) Одберете Слика Воден печат опција;

(2.) Потоа кликнете Изберете слика (P) копче, во појави надвор Отворено прозорец, наведете ја сликата што сакате да ја користите како воден печат;

(3.) Изберете го процентот на скала што ќе се прикаже на страниците од Скала паѓачкото.

(4.) Провери Отмиване опција ако сакате водени жигови да бидат ерозивни ефекти, ако не, држете ги непроверени.

3. Потоа кликнете Применуваат or Ok копчето, сликите за водење на сликата се вметнати во тековниот работен лист како што е прикажано на следнава слика:

шут вметнете воден печат 3


Брзо внесете нацрт или текстуален воден печат во Excel

Оваа функција, исто така, може да ви помогне да внесете нацрт или текстуален воден жиг колку што ви требаат.

1. Оди на Вметни Воден печат дијалогот, и направете ги следните операции:

(1.) Одберете Текст Воден печат опција;

(2.) Внесете го текстот што сакате да го користите како воден печат во Текст кутија;

(3.) Наведете го фонтот, големината на фонтот, бојата на фонтот и стилот на фонтот за текстот воден печат.

2. По завршувањето на поставките, кликнете Применуваат or Ok копче и текстуалните водени знаци се вметнати во активниот работен лист, видете го екранот:

шут вметнете воден печат 5


Отстрани воден жиг во Excel

Kutools за Excel исто така го поддржува Отстрани Воден печат функцијата за отстранување на водени жигови од работниот лист.

1. Кликнете Kutools > Избришете > Избриши Воден печат, видете го екранот:

2. И водните знаци на листот се отстранети одеднаш.

Забелешка: Ова Отстрани Воден печат алатка може само да ги отстрани водни жигови кои биле вметнати со Вметни Воден печат карактеристика на Kutools за Excel.

Бесплатно симнете Kutools за Excel сега!


Демо: Брзо вметнете и отстранете ги водите во Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.