Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо генерирање / листа на сите можни комбинации на одредени списоци во Excel

На пример, треба да ги набројам сите можни комбинации на три листи во опсезите на A2: A6, B2: B8 и C2: C6 како што е прикажано на следниот екран. Постојат 175 комбинации со овие три списоци, и тоа ќе биде доста време и склони кон грешки за да ги наведете сите нив самостојно. Но, Kutools за Excel Наведете ги сите комбинации алатка може да ни помогне лесно да генерираме и да ги наведеме сите можни комбинации на дадени листи за кратко време во Excel.

Брзо генерирање / листа на сите можни комбинации на одредени списоци во Excel


Кликнете на Kutools > Вметнете > Наведете ги сите комбинации, видете ги снимките на екранот:

kutools-стрелка-десно

Брзо генерирање / листа на сите можни комбинации на одредени списоци во Excel

Оваа алатка ќе ги наведе сите можни комбинации на дадени листи на податоци во колона лесно. Ве молиме направете го следното:

1. Кликнете на Kutools > Вметнете > Наведете ги сите комбинации.

2. Во диалоговото поле Листа со сите комбинации, треба да:

(1) Кликнете на тип кутија и изберете Вредност од паѓачката листа;

Совет: Ве молиме изберете сепаратор од паѓачката листа ако треба да додадете сепаратор во комбинации.

(2) Кликнете на Погледни ги копчето за да ја изберете листата на податоци од кои ќе генерирате комбинации и кликнете на OK копче.

Совет: Исто така можете да напишете податоци во Текст кутија директно, и ве молиме да го одделите секој запис со запирка ",".

(3) Кликнете на Додај копче.

(4) Повторете над чекор (1) - (3) за да додадете повеќе листи на податоци и сепаратори врз основа на вашите потреби.

3. Кликнете на Ok копче.

4. Во дијалог прозорецот за никнување, наведете ја првата ќелија адреса на дестинациониот опсег што ќе ги изведете сите комбинации и кликнете на OK копче.

Сега сите можни комбинации на дадени листи на податоци се генерираат и се наведуваат во наведениот опсег одеднаш.

Забелешка: Откако ќе ги вметнете вредностите или сепараторите во дијалогот, можете да ги проверите елементите на кои сакате да ги наведете комбинациите базирани на, и одштиклирајте други теми што не ви се потребни.


Демо: Брзо генерирање / листа на сите можни комбинации на одредени листи

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
    Allan Agaba · 1 months ago
    Hello. Thanks for the List All combinations tool. However, some combinations exceed the total number of rows excel can offer in a given column (1,048,576). Is it possible to let the list continue in another column within the same sheet? Or even have the tool in word or text which doesn't limit the rows? I appreciate your feedback!