Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Лесно конфигурирајте ги ќелиите за да бидат заклучени или отклучени кога ќе го заштитите работниот лист

Во Excel, сите работни листови се заклучени стандардно, сите ќелии не можат да се уредуваат кога се заштитува работниот лист. Ако сакате другите да уредуваат некои опсези во заштитен работен лист, подобро е да дозволите тие опсези да се отклучат. Kutools за Excel"S Дизајн на работниот лист вклучува Заклучување на селекција и Отклучување со селекција функции кои можат да ви помогнат лесно да ги конфигурирате ќелиите да бидат заклучени или отклучени при заштита на работниот лист.

Отклучете ги избраните ќелии или опсези и потенцирајте ги отклучените ќелии со боја

Заклучете ги избраните ќелии или опсези во работниот лист


Кликнете Kutools More >> Дизајн на работниот лист, и нов дизајн јазичето ќе се прикаже во лентата, видете слики од екранот:

shot избор заклучување 1
-1
shot избор заклучување 6

Отклучете ги избраните ќелии или опсези и потенцирајте ги отклучените ќелии со боја

За брзо отклучување на избраните ќелии, направете го следното:

1. Изберете ги ќелиите што сакате да ги отклучите, можете да ги задржите Ctrl клуч за да изберете повеќе опсези колку што ви треба.

2. Потоа се примени Отклучување со селекција алатка со кликање Kutools More > Дизајн на работниот лист, и нов дизајн јазичето ќе се појави во лентата, кликнете Отклучување со селекција опција во Protect група под Дизајн табот, видете го екранот:

shot избор заклучување 2

3. И потоа ќе се појави брзо кутија, кликнете OK за да го затворите ова поле, и сите одбрани клетки се отклучени.

4. Кога треба да го заштитите овој работен лист, можете да го заштитите со кликање Заштитете го листот под ова дизајн табот, видете го екранот:

shot избор заклучување 3

5. И потоа внесете ја и потврдете ја лозинката што ви треба во појавините дијалози, видете го екранот:

6. И по заштитниот лист, можете да ги потенцирате отклучените ќелии за да ги видите брзо и лесно, ве молиме кликнете Нагласи Отклучен опција под дизајн табот, и отклучените ќелии ќе бидат означени со боја, видете го екранот:

shot избор заклучување 4


Заклучете ги избраните ќелии или опсези во работниот лист

Ако вашиот работен лист има повеќе отклучени ќелии, може да ги заклучите брзо со Заклучување на селекција карактеристика на Kutools за Excel без да оди на Форматирање клетки дијалог, молам направете го следното:

1. Изберете го целиот лист за кој сакате да ги заклучите отклучените ќелии.

2. А потоа применувајте ја оваа алатка со кликање Kutools More > Дизајн на работниот лист, и нов дизајн јазичето ќе се појави во лентата, кликнете Заклучување на селекција опција во Заштитете група, видете го екранот:

shot избор заклучување 5

3. И брзо поле ќе се појави, кликнете OK да го затворат, и сите отклучени ќелии се заклучени одеднаш.

Совет: Ако сакате само да заклучите делови од отклучени ќелии, можете да аплицирате Нагласи Отклучен функција за да ги нагласи сите отклучени клетки за лесно гледање, а потоа да ги одберете клетките кои ви се потребни за заклучување и кликнете Заклучување на селекција за заклучување на избраните ќелии.


Демо: Лесно конфигурирајте ги ќелиите за да бидат заклучени или отклучени кога ќе го заштитите работниот лист

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.