Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо побарајте вредност и вратете друга ќелија од табелата

Претпоставувајќи дека сакате да побарате одредена вредност и да ги вратите соодветните податоци од друга колона во Excel. За да ја решиме оваа задача, функцијата VLOOKUP во Excel може да ни помогне, но повеќето од нас можеби не се сеќаваат како да ја користите функцијата VLOOKUP во формула за тоа. Kutools за ExcelВграден е Најчесто користени формули кој содржи неколку често употребувани формули, како што се пресметува возраста, барате вредност во листата итн. може да ви помогне брзо да ги примените формулите во Excel без да ги запомните или да ги знаете формулите.

Побарајте вредност и вратете друга ќелија од табелата


Побарајте вредност и вратете друга ќелија од табелата

На пример, имам опсег на податоци, сега, би сакал да знам дали производот Круша постои во колоната А на табелата, ако е така, да го вратите соодветното количество од колоната Б како што е прикажано на следнава слика:

снимен изглед со вредност 1

1. Кликнете на ќелијата каде што сакате да го ставите резултатот, на пример, ќе кликнете на ќелијата F2.

2. Потоа примени ја алатката со кликање Kutools > Формула > Барајте вредност во листата, видете го екранот:

3. Во Помошник на Формула дијалогот, наведете ги аргументите како што следува:

(1.) Кликнете на првиот снимен изглед со вредност 4 копчето покрај Table_array за да го изберете опсегот на податоци за кој сакате да ја барате вредноста од;

(2.) Потоа кликнете на вториот снимен изглед со вредност 4 копчето покрај Look_value за да ја одберете вредноста на ќелијата што сакате да ја пронајдете. Или можете директно да ја внесете вредноста во Look_value кутија;

(3.) Конечно, кликнете на третата снимен изглед со вредност 4 копчето покрај Колона за да одредите колона која ќе ја врати соодветната вредност од.

снимен изглед со вредност 3

4. По завршувањето на поставките, ве молиме кликнете Ok, а соодветната вредност е вратена од листата.

снимен изглед со вредност 5


Забелешки:

1. Ако има повеќе од една погледна вредност во табелата, ќе се врати само првата соодветна вредност.

2. Ако погледна нагоре вредност не постои во табелата, таа ќе врати вредност за грешка.

3. Вредноста на изгледот мора да биде во првата колона од опсегот на табелата.


Извлечете децимални броеви од текстуалната низа со формулите

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.