Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо претворање помеѓу различни мерни единици без употреба на формула во Excel

Без употреба на формули или функции, Kutools за Excel"s единица конверзија корисноста го олеснува претворањето на вредностите помеѓу различни мерни единици, како конвертирање на степени на радијан, конвертирање на минути на часови, конвертирање на нозете до инчи и така натаму. Со оваа алатка, можете брзо да конвертирате помеѓу сите видови на мерни единици без употреба на формула во Excel.

Забелешка: На единица конверзија корисноста може да се конвертира помеѓу следните мерења без користење на формула во Excel, вклучувајќи мерења на Angles, мерење на битови и бајти, мерење на далечина, мерење на енергијата, мерење на сила, течни мерења, мерења на мерења, мерења на површината, мерење на температурата, мерење на времето и мерење на јачината на звукот.

Конвертирајте степени на радијани без употреба на формула

Конвертирајте ги метри на стапалата, инчи, милји или дворови без употреба на формула

Конвертирајте го Целзиус на Фаренхајт или Келвин без употреба на формула


Кликнете Kutools >> содржина >> единица конверзија. Погледнете го екранот:

shot-unit-conversion1


Конвертирајте степени на радијани без употреба на формула

Обично аглите се мерат во степени, но понекогаш треба да користите радијани за да ги измерите. Како преобразувате степени на радијани или стихови? Со единица конверзија алатка, можете брзо да го претворите степени во радијани и други аголни единици без употреба на формула или функција.

1. Изберете опсег на податоци што сакате да ги конвертирате во радијани. Применете ја алатката со кликање Kutools > содржина > единица конверзија.

2. Во единица конверзија дијалог прозорецот, кликнете на паѓачката листа под Единици да избереш Агол, и одберете Степен во полето за лева листа, потоа одберете Радијани во полето со право листа. Во исто време можете да ги видите резултатите од Преглед на панелот. (Забелешка: ако сакате да ги внесете резултатите како коментари на оригиналните ќелии, ве молиме проверете Додајте резултати како коментар.)

shot-unit-conversion3

3. Потоа кликнете OK or Применуваат. Ќе ги добиете следните промени. Совет: Кликни OK копчето ќе го затвори дијалогот и ќе ја примени операцијата; но кликнете Применуваат копчето само ќе ја примени операцијата без да го затвора дијалогот. Погледнете слики од екранот:

shot-unit-conversion4
shot-button2 shot-button3
Пребришете ги оригиналните вредности Внеси резултати како коментар
shot-unit-conversion5 shot-unit-conversion6

Совет: со ова Агол опцијата, можете да направите и други конверзии помеѓу оваа единица. Како на пример од Степен до Минута, Од Радијани до Второ и така натаму.


Конвертирајте ги метри на стапалата, инчи, милји или дворови без употреба на формула

Како што сите знаеме, метар, двор или нога се користат за мерење на должина во зборот. Значи понекогаш треба да направиме некои конверзии меѓу нив. Со ова единица конверзија алатка, можете брзо да ги конвертирате метри на стапалата, инчи и други долги единици без употреба на формула.

1. Изберете опсег на податоци што сакате да ги конвертирате.

2. Оди на единица конверзија дијалог прозорецот, кликнете на паѓачката листа под Единици да избереш Растојание, и одберете Метар во полето за лева листа, потоа одберете нога или други единици кои ви се потребни во полето со право листа. Совет: Ако сакате да ги внесете резултатите како коментари на оригиналните ќелии, ве молиме проверете Додајте резултати како коментар. Погледнете го екранот:

shot-unit-conversion7

3. Потоа кликнете OK or Применуваат. Ќе ги добиете следните промени.

shot-unit-conversion8
shot-button2 shot-button3
Пребришете ги оригиналните вредности Внеси резултати како коментар
shot-unit-conversion9 shot-unit-conversion10

совети:

1. Ако сакате да конвертирате километри, сантиметри, микрометри и така натаму на нозете / инчи / милји / дворови, можете да кликнете на Метрички префикс паѓачката листа за да ги одберете единиците кои ви се потребни.

2 со оваа опција, исто така можете да ги конвертирате нозете до инчи, да ги конвертирате метри во дворови и така натаму.


Конвертирајте го Целзиус на Фаренхајт или Келвин без употреба на формула

Кога ракувате со работниот лист, од вас се бара да ги конвертирате температурите од Целзиусови во Фаренхајтови или од Целзиусови во Келвин или обратно. Ако ја имате оваа алатка единица конверзија, лесно можете да конвертирате помеѓу Целзиусови, Фаренхајтови и Келвини без формула.

1. Означете го опсегот на податоци што сакате да ги промените.

2. Оди на единица конверзија дијалог прозорецот, кликнете на паѓачката листа под Единици да избереш температура, и одберете целзиусови во полето за лева листа, потоа одберете целзиусови or Келвин во полето со право листа. Совет: ако сакате да ги внесете резултатите како коментари на оригиналните ќелии, ве молиме проверете Додајте резултати како коментар. Погледнете го екранот:

shot-unit-conversion11

3. Потоа кликнете OK or Применуваат. Податоците од Целзиусови се претворени во Фаренхајт. Ќе ги добиете следните промени.

shot-unit-conversion12
shot-button2 shot-button3
Пребришете ги оригиналните вредности Внеси резултати како коментар
shot-unit-conversion13 shot-unit-conversion14

Забелешки:

1. Можете да притиснете Поништи (Ctrl + Z) за да ја вратите оваа операција веднаш.

2. Фактор на конверзија покажува конверзија сооднос помеѓу две единици.

3. Ова е само неколку примери на оваа алатка, со оваа алатка можете да направите многу други конверзии.


Демо: Брзо конвертирање помеѓу различни мерни единици без употреба на формула во Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
    carl · 4 years ago
    how caniadd a new unit to kutools?