Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо конвертирајте помеѓу различни броеви без да користите формула во Excel

Со Конверзија на броеви системи корист на Kutools за Excel, лесно е да се конвертира помеѓу различни броеви без употреба на било какви формули. На пример, можете лесно да конвертирате бинарни во хексадецимален, октален до децимални, децимален на хексадецимален, ascii до hex и така натаму со само неколку кликања во Excel.

Конвертирај бинарна во хексада или обратно без употреба на формула

Конвертирајте ги окталните до децимални или обратно без употреба на формула

Конвертирај децимално на хексадецимален или обратно без употреба на формула

Конвертирај ASCII во хекс или обратно без употреба на формула


Кликнете Kutools > содржина > Конверзија на броеви системи. Погледнете слики од екранот:

shot конвертира помеѓу систем за броеви 1


Конвертирај бинарна во хексада или обратно без употреба на формула

За конвертирање на бинарни во хексадецимален, треба да го направите следново.

1. Изберете го опсегот со бинарни вредности што треба да ги конвертирате во хексадецимално, а потоа да ја примените алатката со кликање Kutools > содржина > Конверзија на броеви системи.

2. Во Конверзија на броеви системи дијалог прозорецот, ве молиме изберете Бинарни во првиот Тип на конверзија кутија, одберете Хексадецимален во втората кутија, а потоа кликнете на OK копче. Погледнете го екранот:

Забелешка: За конвертирање на хексадецимално на бинарни, ве молиме да ги разменувате опциите со едноставно кликање копчето како погоре прикажана екранот.

3. Тогаш a Kutools за Excel дијалогот се појавува за да ви каже колку ќелии се конвертирани, ве молиме кликнете на OK копче.

Сега сите бинарни вредности во избраниот опсег се претвораат во хексадецимален веднаш како што е прикажано на екранот подолу.


Конвертирајте ги окталните до децимални или обратно без употреба на формула

Исто така, лесно можете да конвертирате октални во децимални или обратно со оваа алатка.

1. Изберете го опсегот со октални вредности што треба да ги конвертирате во децимални, а потоа да ја примените алатката со кликање Kutools > содржина > Конверзија на броеви системи.

2. Во Конверзија на броеви системи дијалог прозорецот, ве молиме изберете Октален во првиот Тип на конверзија кутија, одберете Децимална во втората кутија, а потоа кликнете на OK копче. Погледнете го екранот:

Забелешка: За конвертирање на десетина во октални, ве молиме разменувајте ги опциите во Конверзија на броеви системи дијалог како што ви треба.

3. Тогаш a Kutools за Excel дијалогот се појавува за да ви каже колку ќелии се конвертирани, ве молиме кликнете на OK копче.

Можете да ги видите сите октални вредности во избраниот опсег веднаш да се претворат во децимален број. Погледнете го екранот:


Конвертирај децимално на хексадецимален или обратно без употреба на формула

Овој дел зборува за конвертирање на децималните во хексадецимален или обратно со конвертирање на системот за нумерички системи на Kutools за Excel.

1. Изберете го опсегот со децимални вредности што треба да ги конвертирате во хексадецимален, а потоа кликнете Kutools > содржина > Конверзија на броеви системи да ја примениме услугата.

2. Во Конверзија на броеви системи дијалог прозорецот, ве молиме изберете Децимална во првиот Тип на конверзија кутија, одберете Хексадецимален во втората кутија, а потоа кликнете на OK копче. Погледнете го екранот:

Забелешка: За конвертирање на хекс до децимални, треба да изберете Хексадецимален во првиот Тип на конверзија кутија и изберете Децимална во втората кутија. Или само кликнете копче за размена на опции.

3. Тогаш a Kutools за Excel дијалогот се појавува за да ви каже колку ќелии се конвертирани, ве молиме кликнете на OK копче.

Тогаш сите децимални вредности во избраниот опсег се претвораат во хексадецимален, како што е прикажано на екранот подолу


Конвертирај ASCII во хекс или обратно без употреба на формула

За конвертирање на ASCII карактер во хекс или обратно, ве молиме да го направите следново.

1. Изберете го опсегот со ascii знаци што треба да ги конвертирате во хексадецима, потоа кликнете Kutools > содржина > Конверзија на броеви системи да ја примениме услугата.

2. Во Конверзија на броеви системи дијалог прозорецот, ве молиме изберете ASCII Карактерите во првиот Тип на конверзија кутија, одберете Хексадецимален во втората кутија, а потоа кликнете на OK копче. Погледнете го екранот:

Забелешка: За конвертирање на хекс до децимални, ве молиме изберете Хексадецимален во првиот Тип на конверзија кутија и изберете ASCII карактери во втората кутија.

3. Тогаш a Kutools за Excel дијалогот се појавува за да ви каже колку ќелии се конвертирани, ве молиме кликнете на OK копче.

Сега сите ascii знаци во избраниот опсег се претвораат во хексадецимален. Погледнете го екранот:


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.