Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо дозволете само специфични знаци да бидат внесени во голем број на клетки

Во Excel, дали некогаш сте се обиделе да спречите било какви карактери, но дозволиле само некои специфични знаци да се внесат во голем број на ќелии? Може да биде Валидација на податоци функција со долга формула може да ви помогне да ја решите оваа работа. Меѓутоа, ако имате Kutools за Excel, Со Спречи пишување алатка, можете да дозволите само некои специфични знаци да бидат внесени во голем број на клетки лесно и брзо без каква било формула.

Дозволи само да се внесуваат специфични знаци во опсег на ќелии


Дозволи само да се внесуваат специфични знаци во опсег на ќелии

За да ограничите други знаци, но само да дозволите некои специфични да бидат внесени во работниот лист, направете го следното:

1. Изберете една колона или опсег на ќелии каде што треба да дозволите само да внесете одредени знаци.

2. Потоа кликнете Kutools > Спречи пишување > Спречи пишување, видете го екранот:

снимен само овозможи специфични карактери 1

3. Во Спречи пишување дијалог прозорецот, молам направете следниве операции:

(1.) Одберете Дозволете да напишете знаци на тези опција под Дефинирајте ги ограничувањата дел;

(2.) Потоа внесете ги знаците што ви дозволуваат да бидат внесени само во изборот или можете да кликнете снимен само овозможи специфични карактери 3 копчето за избор на ќелии кои содржат знаци што сакате да дозволите само да бидат внесени;

(3.) Проверете го Случај чувствителен ако сакате внесените знаци да бидат осетливи на големи букви, ако не, ве молиме одштиклирајте.

снимен само овозможи специфични карактери 2

4. И потоа кликнете Ok копчето, полето за порака ќе се појави за да ве потсети дека оригиналната валидација на податоци ќе се отстрани по примената на оваа функција, видете го екранот:

снимен само овозможи специфични карактери 4

5. Ако сакате да продолжите, ве молиме кликнете Да копче, се појавува уште едно поле за прашувања за да ве потсети дека во изборот се внесени само одредени знаци, видете го екранот:

снимен само овозможи специфични карактери 5

6. Сега, кога ќе внесете знаци кои не се наведени во изборот, ќе се појави предупредувачка порака, видете го екранот:

снимен само овозможи специфични карактери 6


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.