Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Едноставно спречете ги посебните или одредени карактери да бидат внесени во ќелиите

Во работењето на Excel, дали некогаш сте се обиделе да спречите било какви специјални карактери "$! @ # ..."Да не се внесе во голем број на клетки? Или спречи некои одредени карактери, како што се "а бе це де"Само? Можеби, можете да примените некои комплексни формули со функцијата за проверка на податоци за да ја решите, меѓутоа, ако имате Kutools за Excel, лесно можете да забранете да внесувате специјални карактери или некои одредени знаци во наведените опсези од него Спречи пишување функција.

Спречете пишување со специјални карактери

Спречете пишување во одредени карактери

Кликнете Kutools >> Спречи пишување >> Спречи пишување. Погледнете го екранот:
стрелка на стрелка десно shot спречува специјални знаци пишување на 2


Спречете пишување со специјални карактери

За да спречите внесување посебни знаци во изборот, направете го како подолу:

1. Изберете колона или опсег на ќелии за кои сакате да спречите специјални знаци да бидат внесени.

2. клик Kutools > Спречи пишување > Спречи пишување. Погледнете го екранот:

3. Во пукањето Спречи пишување дијалог, проверете Спречете го типот со посебни знаци опција. Погледнете го екранот:
shot спречува специјални знаци пишување на 4

4. клик Ok, се појавува дијалог за да ве потсети дека ќе ја отстрани валидацијата на податоците ако сакате да ја продолжите оваа алатка. Погледнете го екранот:
shot спречува специјални знаци пишување на 5

5. клик Да за да продолжите и се појавува уште еден дијалог за да покаже на кои клетки се спречени специјални знаци кои се внесени. Погледнете го екранот:
shot спречува специјални знаци пишување на 6

6. клик OK за да го затворите дијалогот. Од сега па натаму ќе појави дијалог кој ќе ве предупреди додека внесувате некој од специјалните знаци во изборот.
shot спречува специјални знаци пишување на 7


Спречете пишување во одредени карактери

Ако сакате да спречите пишување некои одредени знаци, направете го следново:

1. Изберете опсег на ќелии или колона во која сакате да спречите некои знаци да бидат внесени.

2. клик Kutools > Спречи пишување > Спречи пишување. Погледнете го екранот:

3. Во Спречи пишување дијалог, проверете Спречете го типот во овие знаци опција, а потоа внесете ги знаците со кои сакате да спречите пишување на селекцијата во полето подолу. Ако сакате да спречите знаци на начин чувствителен на случај, проверете Случај чувствителен полето за избор. Погледнете го екранот:
shot спречува специјални знаци пишување на 9

4. клик Ok, се појавува дијалог за да ве потсети дека валидацијата на податоците ќе биде отстранета од изборот ако ја продолжите оваа алатка. Погледнете го екранот:
shot спречува специјални знаци пишување на 10

5. клик Да за да продолжите, потоа се појавува дијалог за да ве потсети дека изборот е спречен да внесувате одредени знаци што ви се потребни. Погледнете го екранот:
shot спречува специјални знаци пишување на 11

6. клик OK за да го затворите дијалогот. Од сега па натаму, ќе се појави дијалог кој ќе ве предупреди ако внесете некој од наведените знаци што сте ги спречиле да внесувате во изборот. Погледнете го екранот:
shot спречува специјални знаци пишување на 12

со Спречи пишување исто така, може да дозволите само некои специфични знаци да бидат внесени во голем број на ќелии, за повеќе детали, ве молиме да ги прочитате Брзо дозволете само специфични знаци да бидат внесени во голем број на клетки.


Демо: спречување на пишување во специјални или одредени карактери

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.