Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Печатење листа во повеќе колони за да се вклопи на секоја печатена страница во Excel

Претпоставувајќи дека постои работен лист со повеќе од имиња на 200 во колона А, и ако сакате да го испечатите овој лист, ќе консумираат неколку страници. Како може да реформатирате толку долга колона во повеќе колони за да се вклопите во една печатена страница пред да ја печатите? Kutools за Excel"S Сплит на столбови алатка може да ви помогне да ја поделите / реформатирате долгата колона во повеќе колони за брзо да се вклопите на една печатена страница и да ги зачувате мастилото и хартијата на печатачот кога треба да печатите таков долг столб во Excel.

Сплит / преформулира долга колона во повеќе колони за да се вклопи на една печатена страница за печатење


Кликнете Kutools More>> Сплит на столбови. Погледнете слики од екранот:

kutools-стрелка-десно шут поделен на колони 2

Сплит / преформулира долга колона во повеќе колони за да се вклопи на една печатена страница за печатење

1. Примени ја алатката (Кликнете Претпријатие > Сплит на столбови) и изберете го Опсег на податоци и Опсегот на наслови како што следи. Погледнете го екранот:

shot-print-multiple-columns3

2. Наведете други поставувања како што следи. Погледнете го екранот:

A: Ве молиме наведете колку редови сакате да ги прикажете на секоја печатена страница.

B: Ве молиме наведете колку сегменти сакате да ги прикажете на секоја печатена страница.

C: Ќе создаде линк до оригиналниот лист. Забелешка: оваа алатка ќе ја реформира / подели долгата колона во повеќе колони во новата работна табела.

3. клик OK. Ќе го видите резултатот во нов работен лист како што следи. Погледнете го екранот:

shot-print-multiple-columns5


Белешки:

1. Насловите на секоја колона ќе бидат додадени пред секоја колона.

2. Податоците за новите работни листови можат да бидат поврзани со изворните податоци, ако проверите Креирајте линк со активниот лист опција.


Демо: Печатење листа во повеќе колони за да се вклопи на секоја печатена страница во Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.