Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Лесно заштити повеќе листови / работни листови во еден момент во Excel

Претпоставувајќи дека имате работна книга која содржи повеќе работни листови, и сега сакате да ги заштитите одеднаш. Вградениот метод на Excel ви овозможува да заштитите само еден лист во исто време. Ако сакате да заштитите повеќе работни листови во Excel, мора да ги заштитите еден по еден. Но, со Kutools за Excel"S Заштитете го работниот лист алатка, можете брзо да ги заштитите повеќе работни листови одеднаш во Excel.

Заштити повеќе листови / работни листови одеднаш


Кликнете Kutools More >> Заштитете го работниот лист. Погледнете слики од екранот:

штитна работна лист 1 1

стрелка-голема

shot-protect-повеќе-листови2


Заштити повеќе листови / работни листови одеднаш

1. Отворете ја работната книга за која сакате да ги заштитите листовите / работните листови во Excel, а потоа применувајте ја алатката (кликнете на Kutools More > Заштитете го работниот лист).

2. И ве молиме проверете ги работните листови кои сакате да ги заштитите со лозинка во Заштитете го работниот лист дијалог-кутија. Забелешка: само незаштитените листови / работни листови ќе бидат наведени во Заштитете го работниот лист дијалог-кутија. Погледнете го екранот:

shot-protect-повеќе-листови3

3. клик Ok и со користење на лозинка за заштита на работни листови во Заштитете го работниот лист дијалогот, во исто време, можете да ги проверите опциите кои сакате да им дозволите на другите да прават со овие работни листови кога е заштитена. Погледнете го екранот:

shot-protect-повеќе-листови4

4. клик OK за заштита на работни листови.

Совет:

Не грижете се дека не можете да ги заштитите работните листови без Kutools за Excel. Заштитените работни листови, исто така, може да бидат незаштитени со користење на мајчин јазик на Excel Непротективен лист команда.

Ве молиме кликнете со десното копче на ливчето што сакате да го заштитете и внесете ја лозинката.

shot-protect-повеќе-листови4


Забелешки:

1. Само незаштитените листови / работни листови ќе бидат наведени во Заштитете го работниот лист дијалог-кутија.

2. Ако сакате да заштитете повеќе работни листови кои сте ги заштитиле одеднаш, посетете Работен лист за заштита функција.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.