Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Лесно читање / гледање голем број на редови и колони во Excel

Може да има многу редови и колони во вашиот работен лист, и тешко е да проверите формули или податоци во таков огромен работен лист. Но, со Kutools за Excel"S Читање на распоред алатка, што го олеснува проверката на податоците со истакнување на редот и колоната на активната ќелија на следниов начин:

Повторно демонстрација на изгледот


Како да се потенцира активниот ред и колона на мобилни уреди:

Можете да изберете една ќелија или опсег на ќелии во работниот лист, и кликнете Kutools > Читање Распоред > Читање на распоред за да се овозможи ова Читање на распоред алатка. И целата колони и редови на избраните ќелии се означени интуитивно. Погледнете слики од екранот:

снимен распоред за читање 1
-1
shot-reading-view3
 • Овозможи изглед на читање: кликнете на оваа опција за да го овозможите или оневозможите Читање на распоред.
 • Читање поставувања за распределба: кликнете на оваа опција за да ги конфигурирате поставувањата на Читање на распоред во Читање поставувања за распределба дијалог-кутија. Погледнете го екранот:

снимен распоред за читање 2


Забелешки:

 • 1. Можете да ја откажете оваа алатка со кликање на Читање на распоред команда.
 • 2. Ако отворите повеќе датотеки на Excel, ова Читање на распоред функција се применува на сите нив.
 • 3. Ова Читање на распоред не ќе се активира автоматски кога ќе ја стартувате работната книга следниот пат.
 • 4. Проверете или одштиклирајте Означете ја областа на активната ќелија за шупливи

Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Andrew · 5 months ago
  This solved one of my biggest headaches. I have one program that outputs a report that when exported to Excell it creates 200 worksheets! I have never been able to use it until now. Merging all of them into one worksheet only takes a few minutes with Kutools.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Arun · 1 years ago
  Thanks A lot of this product, mainly its use for reading layout & shortcuts of left side menu
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Rodger A Sanders · 1 years ago
  My OS: Windows 7 Pro fully updated
  My Excel: 2010
  My sheet: Range R1C6:R504C6 is in use

  PROBLEM: READING LAYOUT FAILS TO FILL ROW AND COLUMN SELECTED

  1. Magnification: 60%
  2. Rows 313-355 show
  3. Cell R354:C6 selected
  4. Column 5 fills to row 323. Row 354 no fill
  5. Mag to 50%
  6. Rows 311-357 show
  7. Column 5 fills top to bottom. Row 354 fills left to right
  8. Mag to 60%. Goto 4.
  9. Mag to 70%.
  10. Rows 319-354 show
  11. Column 6 fills to row 325. Row 354 is empty.
  12. Click R354:C6
  13. No change!
  14. WHY?

  NOTE: At 60% magnification selecting any cell on visible sheet on rows greater than 323 demonstrates same problem.
  Selecting row 323 or lower i.e R320 the function works as expected with row and column selected but only to
  row 323!
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  John · 4 years ago
  Hi.
  Thank you for a good product.
  I am using reading layout at the moment but it only highlights in some parts of the spreadsheet. If I move the cursor further the highlights disappear.

  I am using Windows 8.1 and Office 2013.
  Also I am filtering the spreadsheet to look at certain rows.

  Thank you for your assistance with this.

  I am entering data in another program and need the highlight option.