Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо серија отстрани или избришете ги сите макроа од работните книги во Excel

Обично, можете рачно да ги отстраните сите Макроа еден по еден во работна книга со командата Макрос. За отстранување на сите Макроа од повеќе работни книги, овој метод изгледа губи време. Ако имате Серија Отстрани ги сите макроа корист на Kutools за Excel, можете лесно да ги отстраните сите макроа од повеќе работни книги одеднаш во Excel.


Кликнете Kutools > Избришете > Серија Отстрани ги сите макроа. Погледнете го екранот:

снимен серија отстрани сите макроа 001


Серијата ги отстрани сите макроа од работните книги во Excel

1. клик Kutools > Избришете > Серија Отстрани ги сите макроа за да ја овозможите оваа алатка. Погледнете го екранот:

снимен серија отстрани сите макроа 001

Забелешка: Ако не сте провериле Доверба пристап до VBA проект објект модел во оваа работна книга, порака за предупредување ќе се појави за да ве потсетам прво проверете, ве молиме кликнете OK да одам на Центар за доверба дијалог-кутија, и проверете го Доверба пристап до VBA проект објект модел, потоа кликнете OK за да го затворите овој дијалог, видете го екранот:

снимена серија ги отстрани сите макроа 10 10

2. Потоа во Отстрани ги сите макроа дијалог-кутија:

1). Сите отворени работни книги се наведени во дијалогот, ако има книги кои не сакате да ги отстраните макроата, ве молиме кликнете на копчето за да ги отстраните.

2). Кликнете на Додај копче и кликнете датотека or Папка опција за додавање на други работни книги.

Белешки:

A. Кликнете датотека опција, можете да изберете и да додадете еден или повеќе работни книги во дијалогот;

B. Кликнете Папка опцијата, сите работни книги во избраната папка ќе бидат додадени во полето за дијалог.

3. Во Отворено дијалогот, изберете ги работните книги што сакате да ги отстраните сите макроа или изберете папка со сите работни книги со кои сакате да ги отстраните макроата, а потоа кликнете на Отворено копче.

4. Кога се враќа на Отстрани ги сите макроа дијалогот, можете да видите дека сите избрани работни книги се наведени внатре. Потоа кликнете на Ok копче.

5. И друг Отстрани ги сите макроа дијалогот се појавува за да ви каже колку макроа се отстранети од работните книги, кликнете на OK копче.

Сега сите макроа беа отстранети од избраните работни книги, а автоматски ќе се креира извештај за нова работна книга за да се покажат резултатите од операцијата. Погледнете го екранот:


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.