Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо отстранувајте или бришете знаци од почетокот / крајот на текстуални низи во Excel

Кога ракувате со некоја текстуална низа од работни листови, можеби треба да отстраните некои одредени знаци од текстуалните низи. Се разбира, можете да ги отстраните еден по еден, но ако имате илјадници клетки треба да се отстранат. На овој начин ќе потрошите многу време. Со моќна алатка Отстрани по позиција of Kutools за Excel, можете брзо да ги направите следните опции во Excel.

Отстранете или избришете одреден број на знаци од почетокот / лево од текстуалната низа

Отстранете или избришете одреден број на знаци од крајот / десно од текстуалната низа

Отстранете или избришете одреден број на знаци од наведената позиција на текстуалната низа


Кликнете Kutools >> Текст >> Отстрани по позиција. Погледнете слики од екранот:

стрелка-голема шут отстрани знаци 03

Отстранете или избришете одреден број на знаци од почетокот / лево од текстуалната низа

Да речеме дека имате цела колона на податоци, како што се "QUEN2222-3333", а сега треба да ги отстраните првите четири знака од текстот, да го претворите во"2222-3333". Можете брзо да се справите со него користејќи ја оваа алатка.

1. Изберете го опсегот што сакате да ги отстраните одредени карактери.

2. Применете ја оваа алатка со кликање Kutools > Текст > Отстрани по позиција.

3. Во Отстрани од позиција дијалогот, наведете го бројот на знаци што треба да се отстранат. И потоа проверете Од лево под Позиција. Погледнете го екранот:

4. клик OK or Применуваат. Првите четири знаци се отстранети. Забелешка: кликнете на копчето "ОК" ќе се затвори дијалогот и ќе се примени операцијата; но кликнете Примени го копчето само ќе се примени операцијата без да се затвори дијалогот. Погледнете слики од екранот:

стрелка-голема

Отстранете или избришете одреден број на знаци од крајот / десно од текстуалната низа

Ако сакате да отстраните одреден број на знаци од крајот на текстуални низи, можете брзо да го добиете со следниве чекори:

1. Изберете го опсегот што сакате да ги отстраните одредени карактери.

2. Оди на Отстрани од позиција дијалогот, наведете го бројот на знаци што треба да се отстранат. И потоа проверете Од десно под Позиција. Погледнете го екранот:

3. клик OK or Применуваат. Ликовите што ги наведовте се избришани. Погледнете слики од екранот:

стрелка-голема

Отстранете или избришете одреден број на знаци од наведената позиција на текстуалната низа

Оваа алатка исто така може да отстрани одреден број на знаци од одредената позиција на текстуални низи. На пример, може да ги отстраните знаците 3 почнувајќи од петте ликови од текстуалната низа. Ве молиме направете го следното:

1. Изберете го опсегот што сакате да ги отстраните одредени карактери.

2. Оди на Отстрани од позиција дијалогот, наведете го бројот на знаци што треба да се отстранат. Потоа проверете Наведете под Позиција и одберете ја позицијата на знаци каде што сакате да ја отстраните. Погледнете го екранот:

3. клик OK or Применуваат. Ликовите што ги наведовте се избришани. Погледнете слики од екранот:

стрелка-голема

Забелешки:

1. Оваа алатка поддржува Поништи (Ctrl + Z), а враќањето е само едно ниво.

2. Ако проверите Прескокнете нетекстуални ќелии, ќе бидат избегнати нетекстуалните ќелии.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.